UCZELNIA:

Rok 2017 naukowym szkiełkiem i okiem

Ten uścisk zapamiętamy na długo. Przypieczętował on połączenie dwóch lubuskich szkół wyższych: Uniwersytetu Zielonogórskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie. Co jeszcze powinniśmy wpisać do kroniki uczelni? Oto przegląd najważniejszych wydarzeń.

Słowo klucz: konsolidacja

Od 1 września PWSZ w Sulechowie działa jako wydział zamiejscowy Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jego dziekanem został dotychczasowy rektor sulechowskiej uczelni, prof. Marian Miłek. Wspomniane już połączenie to „akademickie małżeństwo z rozsądku”, konieczne do rozwoju szkolnictwa wyższego w regionie. Ma ono na 5 lat zabezpieczyć uniwersytet finansowo oraz zminimalizować negatywne skutki niżu demograficznego, czyli malejącą liczbę studentów. Ministerstwo będzie towarzyszyć z wielką uwagą i życzliwością temu procesowi. Będziemy starali się wychwytywać wszelkie punkty, w których będą pojawiały się trudności i wszędzie, gdzie to możliwe – będziemy wspierać – mówił na spotkaniu z władzami uczelni minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin.

Debaty nad konstytucją dla polskiej nauki

Uprzejmości to jedno, ale nie obyło się bez licznych dyskusji nad przyszłością szkolnictwa wyższego. Uniwersytet Zielonogórski był gospodarzem dwóch spotkań: Konferencji Kanclerzy i Kwestorów Polskich Uczelni Technicznych oraz sieci małych i średnich uczelni. Rozmawiano na nich o tzw. Ustawie 2.0. Pokazywano szanse i zagrożenia, jakie dla szkół wyższych niosą nowe przepisy. Tego tematu nie mogło również zabraknąć na inauguracji roku akademickiego. Głos w sprawie reformy zabrała Anna Budzanowska, dyrektor generalna w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ponadto projekt ustawy omawiano na Narodowym Kongresie Nauki.

Złote jubileusze, pierwsza dekada…

To był bezapelacyjnie rok pełen rocznic. 50-lecie istnienia z pompą świętował Wydział Mechaniczny, Akademicki Związek Sportowy oraz Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki. Czterdziestka stuknęła Instytutowi Inżynierii Środowiska, natomiast Wydział Ekonomii i Zarządzania obchodził 15-lecie. Pierwsza dekada minęła z kolei na Wydziale Nauk Biologicznych. Z tej okazji na uczelni odsłonięto tablice upamiętniające pracowników UZ, m.in. mikrobiologa prof. Tadeusza Lachowicza.

Rok odznaczeń, nagród i honorów

Zacznijmy od najwyższych władz uczelni. Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Tadeusz Kuczyński otrzymał honorowe obywatelstwo województwa lubuskiego. W ten sam sposób samorząd wyróżnił prof. Zbigniewa Izdebskiego, związanego z Wydziałem Pedagogiki, Psychologii i Socjologii. Pracownikiem tej jednostki jest również prof. Ewa Narkiewicz-Niedbalec, zdobywczyni odznaki „Za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”. Tę samą odznakę otrzymała prorektor UZ ds. jakości kształcenia, prof. Magdalena Graczyk.

Posypały się też odznaczenia państwowe i resortowe. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył je wojewoda lubuski. Przedstawiciele naszej uczelni otrzymali m.in. Srebrne Krzyże Zasługi i Medale Edukacji Narodowej.

Za swoją działalność na rzecz nauki i biznesu nagrodzony został Park Naukowo-Technologiczny UZ. Dodatkowo uniwersytet zdobył statuetkę ELSEVIER Research Impact Leader w kategorii nauk przyrodniczych.

Sama uczelnia doceniła zaś naukowców z zagranicy. Przełomowym wydarzeniem było nadanie pierwszego tytułu profesora honorowego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ten zaszczyt spotkał prof. Mariusza Klyttę, wykładowcę Technische Hochschule Mittelhessen w Niemczech. Przybył nam także nowy doktor honoris causa – Eric Rogers z Uniwersytetu w Southampton (Wielka Brytania).

Stawiamy na medycynę

Sporo wydarzeń dotyczyło również kierunku lekarskiego. Wiązało się z nim choćby przekształcenie szpitala w Zielonej Górze w lecznicę uniwersytecką. Uczelnia ma 51% udziałów w szpitalnej spółce, pozostałymi dysponuje samorząd województwa. Na prezesa placówki wybrano Marka Działoszyńskiego, a wiceprezesami zostali Jarosław Sieracki i Zbigniew Hupało.

Młodzi zielonogórscy medycy dołączyli do polskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny (IFMSA). Poza tym Koło Naukowe Medycyny Kosmicznej zorganizowało konferencję naukową, a kilka miesięcy później uruchomiło stronę medycynakosmiczna.pl. W witrynie tej publikuje informacje o prowadzonych badaniach. Sztandarowym działaniem organizacji jest projekt „Universe of Cells”. – Chodzi o badanie wpływu poszczególnych czynników kosmicznych na funkcjonowanie komórek. Zaczynamy od badania wpływu na pojedyncze komórki. Następnie będziemy przechodzić do bardziej skomplikowanych układów w organizmie, na ekosystemie kończąc – tłumaczyła prof. Agnieszka Ziółkowska, opiekunka koła.

UZ w centrum zainteresowania Polski i (Wszech)świata

O tym, co działo się na uczelni, miały również okazję pisać ogólnopolskie media. Ich uwadze nie umknął chociażby V Polski Kongres Przedsiębiorczości. Była to możliwość promocji województwa i szkół wyższych w regionie, ale także zaproszenie do dyskusji w sprawie współpracy nauki z biznesem, obecności krajowych firm na międzynarodowym rynku czy społecznej odpowiedzialności biznesu.

Na początku roku akademickiego dowiedzieliśmy się, kto otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Oficjalnie laureatami zostali trzej badacze fal grawitacyjnych: Kip Thorne, Rainer Weiss i Barry Barish. Trzeba jednak odnotować, że nad odkryciem pracował międzynarodowy zespół  badaczy. Należy do niego grupa POLGRAW, którą reprezentuje m.in. prof. Dorota Gondek-Rosińska z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. – Od początku było wiadomo, że za to odkrycie będzie Nobel. Była to tylko kwestia czasu. Jesteśmy dumni, że pani profesor Rosińska jest wśród nas – powiedział rektor UZ, prof. Tadeusz Kuczyński.

Głośno o badaniach gwiazd, planet i zjawisk w kosmosie zrobiło się też za sprawą zjazdu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Do Planetarium Wenus w Zielonej Górze zjechał szereg naukowców, którzy zajmują się tą dziedziną. Wręczono też najwyższe odznaczenie PTA – Medal Bohdana Paczyńskiego. Trafił on do prof. Aleksandra Wolszczana, światowej sławy astronoma związanego z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

2017 pomyślny dla prawników

Wracając do spraw przyziemnych – był to także rok wyborczy. Studenci zielonogórskiej uczelni decydowali, kto wejdzie w skład nowej kadencji Parlamentu Studenckiego. Na stanowisku przewodniczącej Patrycję Urbaniak zastąpiła Dominika Masionek, studentka Wydziału Prawa i Administracji. Odbyły się również wybory do organów kolegialnych, takich jak rady wydziałów.

2017 rok sprzyjał też członkom ELSA – międzynarodowego stowarzyszenia, które zrzesza studentów prawa. Zielona Góra została jednym z oddziałów organizacji. Dzięki temu prawnicza Wigilia mogła upłynąć w jeszcze bardziej uroczystej atmosferze.

Święta w sercach czytelników portalu wZielonej.pl i słuchaczy Radia Index

Wielcy w tym roku byliście także Wy! Dzięki Waszym darom wesołe mikołajki spędzili wychowankowie Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, mali pacjenci szpitala uniwersyteckiego oraz podopieczni Schroniska dla Matki i Dziecka im. Teresy Strzembosz. W akcji „Masskotki 2017” zebraliśmy dziesiątki zabawek, gier planszowych, słodyczy i artykułów szkolnych, za co w imieniu wszystkich obdarowanych – dziękujemy!

 

Udanego roku 2018!

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00