LUBUSKIE:UCZELNIA:

Honorowe obywatelstwa Lubuskiego już w rękach profesorów UZ

Mamy kolejnych honorowych obywateli województwa lubuskiego. Do grona 17 dotychczasowych zdobywców tego tytułu dołączyli m.in. profesorowie Uniwersytetu Zielonogórskiego: rektor Tadeusz Kuczyński oraz prof. Zbigniew Izdebski z Wydziału Pedagogiki, Psychologii i Socjologii.

Rektor zielonogórskiej uczelni podkreślił, że to zarówno dowód uznania indywidualnej pracy, jak i docenienie uniwersytetu. Postrzega też wyróżnienie jako wyraz przynależności do społeczeństwa regionu.

– Byłem bardzo zdumiony, że zostałem wybrany. Przypuszczałem, że to za osiągnięcia Uniwersytetu Zielonogórskiego. Nie jestem mieszkańcem, dojeżdżam z Wrocławia. Tym większe jest dla mnie wyróżnienie, bo w ten sposób stałem się członkiem społeczności lubuskiej. Wydaje mi się, że to pozytywna ocena mojej pracy oraz pracy uczelni. Myślę, że idziemy w dobrym kierunku – uważa rektor.

Drugi z nagrodzonych – prof. Zbigniew Izdebski, ekspert w dziedzinie seksuologii – jest osobą zasłużoną dla polskiej i światowej nauki oraz promocji województwa. Prowadzi badania na temat seksualności Polaków oraz kampanie na rzecz edukacji seksualnej i profilaktyki HIV i AIDS. O tytule honorowego Lubuszanina mówi tak:

– Mam poczucie, że bardzo ciężko sobie na ten honorowy tytuł zapracowałem. Przez wiele lat, pracując na terenie naszego województwa. Tytuł jest niewątpliwie i wyróżnieniem, i zobowiązaniem do dalszej intensywnej pracy. A to, że zostałem wyróżniony jako przedstawiciel uniwersytetu i jeszcze w gronie rektora Kuczyńskiego, to dobry znak dla uczelni.

Prof. Izdebski przyczynił się także do upowszechnienia dorobku seksuolog Michaliny Wisłockiej. Patronuje ona Parkowi Miłości w Lubniewicach.

– Są pewne marzenia w życiu człowieka, które spełniają się w sensie zawodowym. Tym niewątpliwie była kwestia pamięci o Michalinie Wisłockiej, która ukochała Lubniewice i przyjeżdżała też do Zielonej Góry, Żar i Łagowa. Cieszę się, że udało się w Lubniewicach otworzyć Park Miłości i wspólnie z uniwersytetem zorganizować debatę o zdrowiu seksualnym. Ta debata w 2013 r. była inspiracją do napisania biografii Michaliny Wisłockiej. Biografia z kolei była inspiracją dla producentów filmu. Na półtoragodzinny film pół godziny to sceny w naszych ukochanych Lubniewicach. Dlatego namawiam do tego, żeby mówić nie tylko o tym, że nasz region jest winem i miodem płynący, ale że nasz region płynie winem, miodem i miłością.

Wręczenie tytułów nastąpiło w trakcie uroczystej sesji sejmiku województwa. Honorowe obywatelstwo województwa lubuskiego przyznano także pośmiertnie dziennikarzowi Edwardowi Mincerowi. Tytuł odebrała jego żona, Małgorzata Mincer.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00