UCZELNIA:

Tu rozwija się życie… również naukowe. Jubileusz Wydziału Nauk Biologicznych

10 lat w skali dziejów Ziemi to niewiele, ale dla Uniwersytetu Zielonogórskiego jest to okres szczególny. Pierwszą dekadę funkcjonowania świętował Wydział Nauk Biologicznych.

Oficjalnie wydział rozpoczął działalność 1 września 2007 roku. Jego tradycja jest jednak dłuższa. Wiąże się z wcześniejszą Wyższą Szkołą Pedagogiczną, gdzie w 1994 r. powstał Instytut Biotechnologii i Ochrony Środowiska. Siedziba wydziału znajdowała się przy ulicy Monte Cassino. Od tego czasu biolodzy zyskali nie tylko nową lokalizację, ale również nowe możliwości kształcenia.

W ostatnich latach, już za istnienia Wydziału Nauk Biologicznych, udało nam się uzyskać uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dwóch dyscyplinach nauk biologicznych: biologii i ochronie środowiska. Z badaniami naukowymi są powiązane również kierunki kształcenia: biologia, biotechnologia i ochrona środowiska. Nasi absolwenci są bardzo cenionymi fachowcami w zakresie przede wszystkim biomonitoringu i ochrony środowiska. Zarówno w administracji państwowej, samorządowej, jak i prywatnych firmach. Tworzą nawet własne firmy, które z sukcesem działają na tym polu.prof. Beata Gabryś, dziekan Wydziału Nauk Biologicznych

Prof. Beata Gabryś dodała, że właśnie w stronę biomonitoringu wydział chce skierować dalsze kroki. W przyszłym roku akademickim ten kierunek może pojawić się w ofercie studiów. Całość rozmowy z dziekan Wydziału Nauk Biologicznych – poniżej.

prof. Beata Gabryś

Podczas obchodów odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Tadeusza Lachowicza. Był to dyrektor Instytutu Biotechnologii i Ochrony Środowiska. Na temat jego działalności rozmawialiśmy z dr hab. Katarzyną Baldy-Chudzik, prodziekan ds. nauki.

Prof. Tadeusz Lachowicz był moim nauczycielem, jako że jestem absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwszy kontakt z nim był właśnie z pozycji student-profesor. Dzięki inicjatywie profesora Lachowicza w zasadzie znalazłam się tutaj, w środowisku akademickim Zielonej Góry. Początkowo rozwijaliśmy głównie działania organizacyjne, dotyczące programu studiów ochrony środowiska. Ale zawsze profesor kładł główny nacisk na rozwój kadry i problematyki naukowo-badawczej. Był pionierem nauk mikrobiologicznych na Ziemi Lubuskiej. Pomysłodawca, organizator, a przede wszystkim bardzo ciepły człowiek w stosunku do braci akademickiej i współpracowników.dr hab. Katarzyna Baldy-Chudzik

Obecnie Wydział Nauk Biologicznych ma 70 pracowników, w tym 7 profesorów i 14 doktorów habilitowanych.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00