LUBUSKIE:UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

V Polski Kongres Przedsiębiorczości: Lubuskie pokazuje potencjał i nagradza firmy

Ponad 1000 uczestników zgromadził na Uniwersytecie Zielonogórskim V Polski Kongres Przedsiębiorczości. Wydarzenie odbywa się pod hasłem „Państwo XXI wieku. Gospodarka oparta na wiedzy”. Województwo lubuskie jest jego gospodarzem po raz pierwszy.

Kongres składa się z 27 paneli tematycznych. Obejmuje m.in. zagadnienia związane z medycyną, szkolnictwem wyższym i funduszami unijnymi w perspektywie 2014-2020. Szczegółowe tematy to rola uczelni w kształtowaniu polskiej gospodarki, obecność krajowych firm na rynku międzynarodowym czy też społeczna odpowiedzialność biznesu.

To jest bardzo bogaty przekrój gospodarki opartej na wiedzy, przedsiębiorczości – od medycyny, zdrowia po kosmos, więc niesamowicie dużo interesujących rozmów. A przecież chcemy uczyć się od najlepszych. Bardzo na to liczę, że będzie ożywiona dyskusja, ale przede wszystkim liczę na to, że przedsiębiorcy, również organizacje okołobiznesowe, przedstawiciele nauki będą tutaj wracać, nawiążą się konkretne relacje i będziemy współpracować. W dyskusji, w rozmowach, pobudza się wyobraźnia i mogą powstać zupełnie nowe pomysły na przyszłość. To też okazja dla regionu lubuskiego, by pokazać swój potencjał, dorobek wspierany funduszami unijnymi.Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego

W siedmiu panelach dyskusyjnych biorą udział naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na inauguracyjnej debacie pojawił się prorektor ds. rozwoju uczelni – prof. Andrzej Pieczyński.

Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy zaproszeni do organizacji tego kongresu. Motto to „Gospodarka oparta na wiedzy”. Przedsiębiorczość w takim ujęciu to też nauka, kształcenie, komercjalizacja wyników badań naukowych. Dlatego sądzę, że uniwersytet stanowi bardzo ważne ogniwo w tym całym ciągu procesu produkcyjnego, procesu przemysłowego. I ogólnie gospodarczego.prof. Andrzej Pieczyński

Wojciech Pomarański, prezes Polskiej Agencji Przedsiębiorczości, stwierdził, że organizacja kongresu była dużym wyzwaniem. Po raz pierwszy miejscem wydarzenia jest bowiem uczelnia.

W trakcie kongresu zostaną wręczone Lubuskie Nagrody Innowacji. Otrzymają je mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które wprowadziły na rynek innowacyjne produkty, usługi bądź chcą zrealizować swoje pomysły na biznes.

Uczestnikami V Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości są też m.in. prof. Danuta Hübner – przedstawicielka Parlamentu Europejskiego, Jarosław Nieradka, dyrektor Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej i senator Waldemar Sługocki.

Kongres zakończy się jutro o 17:15. Agendę całego spotkania można zobaczyć na stronie polskikongres.pl.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00