ZIELONA GÓRA:

12 miesięcy z życia miasta. Działo się!

Remont ulicy Bohaterów Westerplatte, spory wokół Gminnego Programu Rewitalizacji, a może walka z naturą? Co najbardziej utkwiło w pamięci zielonogórzan w zakończonym 2017 roku?

Sporo inwestycji i parafowanych umów na inwestycje, konsultacje społeczne, dyskusje na temat kształtu budżetu obywatelskiego, początek walki z nielegalnym graffiti i wreszcie nierówna walka z siłami natury, które w tym roku mocno doświadczyły miasto. Na portalu wZielonej.pl nie umknęło nam żadne ważne dla miasta i mieszkańców wydarzenie. Co zapamiętaliśmy? Zanim chwycicie za lampkę szampana i wzniesiecie toast za rok 2018, sprawdźcie, czym żyliśmy w ostatnich 12 miesiącach.

Styczeń – rekordowy WOŚP

„300 osób i 300 tysięcy z Zielonej Góry” – tak relacjonowaliśmy 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, absolutnie rekordowy, jeżeli chodzi o zbiórkę pieniędzy. Ostatecznie kwota, jaką udało się zebrać w Winnym Grodzie wyniosła 317 tys. zł i była nieporównywalna z jakąkolwiek, inną zbiórką w przeszłości orkiestry w Zielonej Górze. W styczniu gorąco dyskutowano też o reformie oświaty i ekspresowym wprowadzeniu jej w życie samorządów. Miasto musiało w ekspresowym tempie wprowadzić nową siatkę szkół. Podjęto decyzję m.in. o tym, że jedna podstawówka na os. Zastalowskim to za mało i zdecydowano o budowie jeszcze jednej placówki, która ma być gotowa 1 września 2018 r.

Luty – wojna zielonogórsko-gorzowska, odcinek… nie wiadomo który

Izba Administracji Skarbowej z Zielonej Góry do Gorzowa? Czy to kolejny odcinek wojenki dwóch stolic naszego województwa? Zastanawialiśmy się pod koniec lutego, gdy gruchnęła wieść, że od stycznia 2018 izba ma zacząć funkcjonować na północy województwa lubuskiego. Swój ostry sprzeciw w tej sprawie wyraził Janusz Kubicki, zwołano też nadzwyczajną sesję Rady Miasta. Dyskutowano o mocy polityków Prawa i Sprawiedliwości z południa regionu i zestawiano ich z gorzowskimi odpowiednikami. Spekulacje uciął wiceminister Jerzy Materna, który 24 lutego oznajmił na Facebooku: „Pewna wiadomość. Izba Skarbowa była, jest i będzie w Zielonej Górze. Jerzy Materna”.

Marzec – podnieśli rękę na zatoczki na ul. Boh. Westerplatte

Remont ul. Bohaterów Westerplatte wzbudzał emocje jeszcze przed rozpoczęciem prac. W marcu poinformowano, że główna arteria miasta może zostać pozbawiona zatoczek autobusowych, a pojazdy MZK będą zatrzymywać się na pasie jezdni. Tłumaczono to koniecznością budowy ścieżek rowerowych. Przeciwnikiem likwidacji zatoczek był radny Prawa i Sprawiedliwości Jacek Budziński, zaś na pozostawienie zatoczek i stworzenie ścieżek rowerowych liczył radny Zielonej Razem Zbigniew Binek. Ostatecznie zatoczek nie zlikwidowano, zdecydowano tylko o przesunięciu.

Kwiecień – parkowy zawrót głowy

W kwietniu podpisano umowę na rewitalizację Winnego Wzgórza, a także parku Sowińskiego. Pierwsza inwestycja to koszt ponad 8 mln zł, druga ponad 4,5 mln zł. Wykonawcą obu jest firma Exalo Drilling. Efekty tych prac mają być widoczne wiosną przyszłego roku.

Maj – początek budowy Trasy Aglomeracyjnej

„Ponad 22 mln zł będzie kosztował półtorakilometrowy odcinek Trasy Aglomeracyjnej. Prace wykona firma Budimex. W związku z budową od maja do lipca przyszłego roku wystąpią utrudnienia w ruchu samochodowym i pieszych” – pisaliśmy w maju. Pierwszy etap prac to budowa ronda na al. Zjednoczenia i budowa drogi Aglomeracyjnej do ul. Dąbrowskiego, jak również przebudowa ul. Lisiej i Węglowej. Wszystkie prace mają się zakończyć w lipcu 2018 r.

Czerwiec, lipiec – walka z żywiołem

Gwałtowne ulewy dwukrotnie – pod koniec czerwca i miesiąc później w lipcu nawiedziły miasto. Z takimi nawałnicami Zielona Góra sobie nie radziła. Pisaliśmy o zalaniu dworca kolejowego, a także m.in. o szkodach, jakie nawałnica wyrządziła na starym mieście. Magistrat oferował mieszkańcom piasek, jak również uruchomił platformę, na której można było zgłaszać uszkodzenia infrastruktury drogowej.

Sierpień – kolejna umowa na drogę

Na początku sierpnia magistrat pochwalił się ministerialną dotacją na budowę południowej obwodnicy miasta. „Ministerialne fundusze na obwodnicę to 115 milionów złotych. Pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość budowy to z kolei ponad 152 miliony złotych. Będzie realizowana w latach 2018-2023.” – pisaliśmy wówczas, a Janusz Kubicki dziękował kolejny raz dziękował wiceministrowi Jerzemu Maternie.

Wrzesień – wałkiem i pędzlem w wandali

Ruszyła akcja „Pogromcy Bazgrołów”. Pod pomnikiem Bachusa rozpoczął się happening poświęcony likwidacji nielegalnego graffiti, które szpeci zielonogórskie kamienice. Pieniądze na walkę z bazgrołami pochodzą z budżetu obywatelskiego, a za pędzel mógł chwycić każdy.

Październik – walka z żywiołem, runda II

Na początku października Zielona Góra i cały region musiał stoczyć kolejną nierówną walkę z siłami natury. Orkan Ksawery potrafił niszczyć niemal wszystko, co napotkał na swojej drodze. W Zielonej Górze i okolicy bez prądu pozostawało 500 tys. odbiorców. Do miasta przyjechała ówczesna premier Beata Szydło wraz z ministrem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem i zapewniała o wsparciu dla poszkodowanych. Skutki orkanu samorząd oszacował na ponad pół miliona złotych i zdecydował, że w całości pokryje straty.

Listopad – autobus pod ratuszem

47 elektrycznych autobusów będzie w połowie 2018 roku jeździć po Zielonej Górze. Jeden z nich w listopadzie pojawił się pod zielonogórskim ratuszem. – Będziemy miastem, które będzie zielone nie tylko z nazwy, ale również jeśli chodzi o transport. Będziemy mieli najwyższy w Europie procent autobusów elektrycznych, z czego jestem dumny – mówił wówczas prezydent Janusz Kubicki, a Barbara Langner, dyrektor MZK dodawała: – Wszystkie autobusy będą wyposażone – również te, które pozostają w eksploatacji i 17 Mercedesów, które już się produkują dla Zielonej Góry – w nowe tablice, automaty biletowe, rozbudowany system informacji przystankowej. W listopadzie również miasto przystąpiło do rządowego programu Mieszkanie Plus. Mieszkania przy ul. Suwalskiej powstaną do 2019 r.

Grudzień – koniec remontu ul. Boh. Westerplatte i rekordowy budżet

Na koniec tej inwestycji mieszkańcy czekali od momentu jej rozpoczęcia, czyli pół roku. Tyle trwał remont ul. Bohaterów Westerplatte. Wszystko miało być na tip-top 15 grudnia, ale jeszcze kilka dni potem trwały poprawki i prace nad tym, aby główna ulica miasta była w pełni przejezdna. Na sesji budżetowej 21 radnych podniosło rękę za przyjęciem ponad miliardowego budżetu miasta na rok 2018. Rekordowy budżet Zielonej Góry jest dwukrotnie wyższy niż ten, który przyjął samorząd województwa. Ponad 400 mln zł Zielona Góra wyda na inwestycje.

Jest jeszcze coś, co utkwiło Wam w pamięci? Piszcie w komentarzach na portalu wZielonej.pl.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: