ZIELONA GÓRA:

Zachwiana równowaga pomiędzy Gorzowem, a Zieloną Górą – Izba Skarbowa do przeniesienia?

Do prezydenta miasta Janusza Kubickiego dotarły listy m.in. od pracowników Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Są zaniepokojeni tym, że izba zostanie przeniesiona do Gorzowa Wielkopolskiego. Jak zapowiada Janusz Kubicki – obietnice były inne i równowaga została zachwiana.

Wcześniejszy spór dotyczący Zielonej Góry, a Gorzowa Wielkopolskiego oraz przenoszenia różnorodnych instytucji, dotyczył Wojewódzkiej Komendy Policji. Tym razem kością niezgody jest Izba Administracji Skarbowej. Pismo skierowane do wojewody, w którym informowano o tym, że od 1 stycznia 2018 roku izba zostanie przeniesiona do Gorzowa Wielkopolskiego, dostało dwóch ministrów – spraw wewnętrznych i administracji oraz minister Elżbieta Rafalska. Janusz Kubicki nie krył, że jest to dziwne skierowane dokumentów i zastanawiał się dlaczego pismo nie dotarło do innych ministrów. Jednak bardziej zaniepokojony jest tym, że równowaga pomiędzy dwiema stolicami lubuskiego została zachwiana.

Jeżeli mówimy o racjonalnym funkcjonowaniu państwa, to go nie ma. W tym momencie tego zauważyć się nie da. Zwłaszcza dla mnie jest to o tyle przykre, że równowaga w województwie lubuskim od wielu lat była zachowana. W tej chwili próby związane z próbą przeniesienia organizacji, instytucji do Gorzowa, łamią te wszystkie zasady. Również otwierają taką puszkę Pandory na przyszłość. Może się okazać, że jak zmieni się rząd, to w drugą stronę przeniesiemy policję, przeniesiemy straż pożarną – kto za to wszystko będzie płacił? Jeżeli jest dwustołeczność, to się tej sprawy trzymajmy. Jeżeli są pewne zasady i pewne reguły, to starajmy się ich przestrzegać.  Tutaj nic nie stoi na przeszkodzie, aby móc te reguły zachować. Zielona Góra jest miastem wojewódzkim, spełnia wszystkie kryteria i było mówione, że Izba Administracji Skarbowej pozostanie w Zielonej Górze. – mówił Janusz Kubicki.

W piśmie skierowanym do różnorodnych gremiów powołał się również na to, że pracownikom Izby Administracji Skarbowej nikt nie zapewni kosztów dojazdu do Gorzowa, mieszkania oraz pracy dla ich rodzin. To znaczy, że wielu z nich zostanie bez pracy. Dlatego też związki zawodowe zaczęły apelować do prezydenta.

Janusz Kubicki zobowiązał się do zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Chce, aby radni również zaprezentowali swoje stanowisko na temat przeniesienia Izby Administracji Skarbowej. Prawdopodobnie sesją odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.

Odczytane przez prezydenta Janusza Kubickiego pismo, możecie odsłuchać poniżej. Wszelkie dokumenty również są dostępne poniżej.

Download (PDF, 46KB)

Download (PDF, 46KB)

Download (PDF, 48KB)

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: