ZIELONA GÓRA:

Ciche, mocne, ekologiczne – takie będą zielonogórskie autobusy

Najprawdopodobniej w połowie przyszłego roku ulicami Zielonej Góry pojadą elektryczne autobusy. Przed miejskim ratuszem zaprezentowano model pojazdu Ursus Bus. Firma dostarczy ich 47.

Co znajdziemy w środku? Jak zapowiada dyrektor MZK, Barbara Langner – funkcjonalności, które są testowane w obecnie używanych środkach komunikacji miejskiej.

Wszystkie autobusy będą wyposażone – również te, które pozostają w eksploatacji i 17 Mercedesów, które już się produkują dla Zielonej Góry – w nowe tablice, automaty biletowe, rozbudowany system informacji przystankowej. W tej chwili testujemy automaty, które obsługują płatności kartą i telefonem. Wszystkie autobusy będą miały właśnie takie automaty biletowe.Barbara Langner

Ze względu na kursy elektrycznych autobusów może nastąpić korekta rozkładów jazdy. – Pracując nad rozkładem przy połączeniu miasta z gminą, uwzględniliśmy potrzebę dłuższych przerw. Być może drobne zmiany będą potrzebne. To życie zweryfikuje – dodaje dyrektor MZK.

Pojazdy będą dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych. Będzie je także wyróżniać cicha praca i duża moc.

W silniku elektrycznym nie ma momentu obrotowego. Jest od razu pełna moc. Dlatego musi być on technologicznie ograniczony, aby autobus nie wyrwał jak strzała. Robimy zresztą szkolenia dla kierowców, również miejskich, którzy mają prowadzić autobusy elektryczne.Maciej Srebro, przewodniczący rady nadzorczej Ursus Bus S.A.

Zakup autobusów elektrycznych jest elementem projektu zintegrowanego systemu niskoemisyjnego transportu publicznego. W jego skład wchodzi również m.in. przebudowa zajezdni i pętli autobusowych oraz budowa stacji szybkiego ładowania. Zdaniem prezydenta Zielonej Góry, zaletą transportu elektrycznego w mieście będzie nie tylko jego ekologiczność, ale też to, że pracują nad nim polskie firmy.

Będziemy miastem, które będzie zielone nie tylko z nazwy, ale również jeśli chodzi o transport. Będziemy mieli najwyższy w Europie procent autobusów elektrycznych, z czego jestem dumny. Podwójny powód do dumy, bo to polska firma Ursus. A stacje szybkiego ładowania dostarcza Eko Energetyka, czyli nasza zielonogórska firma.Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry

Zdjęcia z wnętrza autobusu możecie zobaczyć poniżej.

 

Zobacz więcej
Back to top button
X