ZIELONA GÓRA:

Wałkiem i pędzlem przeciw wandalom. Pogromcy Bazgrołów przywracają ład

„Taki wzór można wysikać na śniegu”. Tymi słowami radny Paweł Wysocki opisał nielegalne graffiti, z którym podjął walkę w Zielonej Górze. Machina Pogromców Bazgrołów ruszyła.

Przed pomnikiem Bachusa odbywa się happening poświęcony likwidacji malunków, które szpecą miasto. W centrum Zielonej Góry ten problem jest najbardziej zauważalny. Niszczeniu budynków sprzeciwia się m.in. Tomasz Łagutko.

Nie podoba mi się to, że wandale malują tagi na murach. Szczególnie tam, gdzie kamienice czy budynki są świeżo po renowacji. To nie jest ani estetyczne, ani fajne. Myślę, że mieszkańcy Zielonej Góry też chcą z tym walczyć. Centrum jest najbardziej reprezentacyjną częścią Zielonej Góry, ale myślę, że naturalną konsekwencją tej akcji będzie wyjście poza ścisłe centrum miasta. I mam nadzieję, że pozytywny oddźwięk przekona wandali, żeby swoją energię spożytkowali w bardziej konstruktywny sposób.Tomasz Łagutko

Konstruktywnym sposobem może być choćby breakdance. Do usuwania bazgrołów zagrzewa DJ, tancerze ze studia Keep on Dancing i Break Hill oraz Radosław „Rademenez” Blonkowski.

Chodzi o to, by przestać bazgrać po pięknych kamienicach i budynkach. Ładnych, odremontowanych. Każdy może być malarzem, ale nie musi szpecić miasta. Pierwszy raz biorę udział w tej akcji, ale popieram taką sytuację. Lubię, kiedy kamienice są ładne. Sam mieszkałem 25 lat w kamienicy, więc wiem, jak to powinno wyglądać.Radosław „Rademenez” Blonkowski

W akcję włączyła się młodzież z zielonogórskiego „Elektronika”. Zapytaliśmy uczniów, co sądzą o Pogromcach Bazgrołów i jak można zapobiec dewastacji miasta.

– Może to dać wiele do myślenia, że nie warto bazgrać po budynkach. Warto je szanować, szczególnie że są to starsze budynki.

– Myślę, że będzie ładniej w mieście i lepiej dla turystów. W czasie Winobrania będzie przyjemniej.

– Najważniejsze, że zostały zaangażowane szkoły i młodzież taka jak my. Jak zaczniemy tutaj, to pójdziemy też dalej i całą Zieloną Górę w końcu oczyścimy.

Pieniądze na usuwanie bazgrołów pochodzą z Budżetu Obywatelskiego 2016. „Pogromców” wspomagają też sponsorzy.

W budżecie obywatelskim w tamtym roku zgłosiłem projekt, 75 tysięcy. Ale to jest przeznaczone na zamalowywanie bazgrołów na budynkach komunalnych i architekturze komunalnej, czyli ławkach i płotach. Od tego, co dzisiaj robimy na budynkach wspólnotowych, prywatnych, mamy fundację Soundcore. Ona zdobywa nam sponsorów. Współpracujemy z firmą FAST, która daje nam farby, z firmą UPC, która przekazała nam środki. Więc miasto praktycznie nic to nie kosztuje. Miasto wyłożyło trochę kasy na imprezę, żeby to nabrało większego rozmachu.Paweł Wysocki

Paweł Wysocki poinformował również, że budynki zrewitalizowane z funduszy miasta będą pokryte powłoką, która pozwala łatwo zmyć nieestetyczne rysunki i napisy.

W mieście trwa zamalowywanie zdewastowanych budynków. Akcja potrwa do niedzieli, 1 października.

Zobacz więcej
Back to top button
X