LUBUSKIE:

Mleko tradycyjne czy roślinne? Okazuje się, że warto pić oba

Czy mleko roślinne można uznać za alternatywę dla mleka krowiego? Według niektórych – owszem. A co je ze sobą łączy? Okazuje się, że tylko kolor i konsystencja, bo napój roślinny jest pozyskiwany z ekstraktów roślin. Dodatkowo ma obniżoną zawartość białka i tłuszczu. 

W Dniu Mleka Roślinnego postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego napoju. Jak mówi Jolanta Kiżuk – dietetyk kliniczny –  napój roślinny jest bezpieczną opcją nie tylko dla wegan i wegaterian, ale i dla osób z nietolerancjami pokarmowymi.

Mleko roślinne może stanowić świetną alternatywę dla osób z nietolerancjami laktozy czy też alergią na kazeinę – białko mleka krowiego. Wszystkie te napoje – z soi, z orzechów, z migdałów, z kokosu możemy przygotowywać w zaciszu własnego domu. Pamiętać też musimy w takiej sytuacji o korzystaniu z produktów wzbogaconych w wapń. Niezbędne jest wówczas uzupełnianie naszych posiłków w źródła wapnia, np. spożywanie jarmużu, tofu, orzechów czy migdałów, komosy ryżowej.

Pamiętajmy jednak – mleka roślinne nie są idealnym zamiennikiem produktów mlecznych. Nie zawierają takich samych ilości białka, fosforu czy witaminy A. Jakie roślinne produkty więc wybierać, kiedy w naszej diecie nie ma nabiału?

Napoje owsiane kokosowe mają bardzo niską zawartość wapnia, dlatego warto byłoby wybierać te fortyfikowane wapniem, wzbogacane właśnie w ten składnik. Natomiast prawie wszystkie mają nawet o około 10 razy mniejszą zawartość białka. Celowo nie wymieniam tutaj napoju sojowego, to właśnie mleko sojowe wzbogacone wapniem, spośród wszystkich napojów roślinnych jest najbardziej zbliżone swoim składem właśnie do mleka krowiego.

Warto również dodać, że poszczególne napoje roślinne mają różne właściwości. Na przykład mleko migdałowe pozytywnie wpływa na przemianę materii i zapewnia uczucie sytości.

Materiał przygotowała Izabela Budakowska.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00