LUBUSKIE:POLSKA I ŚWIAT:

Ławki miejscem wypoczynku i… edukacji. Na pamiątkę Niepodległej

Pomysłów na uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości jest co niemiara. Swoje zaprezentowała już młodzież, która otrzymała dofinansowanie na ich realizację. Oryginalną rocznicową inicjatywę proponuje samorządom Ministerstwo Obrony Narodowej.

W całej Polsce mogą stanąć Ławki Niepodległości. To multimedialne instalacje, które będą odtwarzać nagrane informacje o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości. Materiały muszą być jednocześnie faktami z lokalnej historii. To tylko jedno z kryteriów, które będzie brane pod uwagę przez MON.

Samorządy zainteresowane Ławkami Niepodległości muszą również wskazać w ofercie ich lokalizację (w powszechnie dostępnym miejscu) oraz wysokość wkładu własnego na budowę. MON może przyznać do 80% dofinansowania na instalację ławki. Koszt jednej to ok. 35 tysięcy złotych.

Ławki zostaną wykonane według projektu Marty Rosiak: w biało-czerwonych barwach, z logotypem „Niepodległa”. Poza funkcją odtwarzania nagrań audio będą miały ładowarki urządzeń mobilnych, oświetlenie ledowe, dostęp do WiFi i kody QR.

W konkursie można ubiegać się o dofinansowanie do jednej lub dwóch ławek. Podmioty inne niż samorząd, np. organizacje pozarządowe, będą mogły otrzymać bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu.

Termin składania wniosków w konkursie dotacji mija 10 września.

Na budowę Ławek Niepodległości MON przeznaczył ponad 4 miliony złotych. Instalacje powinny powstać do 28 grudnia.

Zobacz więcej
Back to top button
X