KULTURA:

Urodziny nietypowe, bo obchodzone w muzeum. Ponad 100 obrazów na 80-lecie artysty [Audycja Ekspozycje]

Rozpoczynamy kolejny tydzień porcją informacji o tym, co przygotowało Muzeum Ziemi Lubuskiej. A z pewnością będzie to tydzień wyjątkowy, ponieważ przypada w nim urodzinowa wystawa jednego z artystów.

24 października o 17:00 muzeum otworzy ekspozycję malarską pt. „Józef Burlewicz. W 80. rocznicę urodzin”. Data wernisażu jest ważna również ze względu na inną rocznicę.

Józef Burlewicz przyjechał do Zielonej Góry dokładnie 55 lat temu. A więc to są zasadnicze powody do tego, aby przypomnieć twórczość tego znakomitego artysty. Jest jedną z ważniejszych postaci w naszym środowisku. Od ponad 50 lat tutaj mieszka i tworzy, a z drugiej strony – pełnił bardzo odpowiedzialne funkcje. Był przez wiele lat prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków i przez szereg lat – głównym organizatorem legendarnych już wystaw i sympozjów Złotego Grona.Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej

Wystawę prac Burlewicza (ponad 100 obrazów) tworzą m.in. jego najwcześniejsze prace, które powstawały w trakcie studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Widać w nich inspiracje twórczością Hanny Rudzkiej-Cybisowej (nauczycielki Burlewicza) i Tadeusza Makowskiego. Oprócz tego zobaczymy, jak artysta ukształtował własny styl. Jego znakiem rozpoznawczym są np. obrazy z cyklu „Ziemia” – o symbolice ekologicznej.

Ekspozycja będzie otwarta do 13 stycznia 2019 roku. Więcej o wystawie – w poniższym materiale.

Leszek Kania

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: