KULTURA:

Najmniejsze, najbezpieczniejsze, najstabilniejsze… Afrykańskie „naj” w Muzeum Ziemi Lubuskiej [Audycja Ekspozycje]

Gwinea Bissau, Gambia i Senegal, nazywany „wrotami Afryki” to kraje, które mają za sobą kolonialną przeszłość. Zasiedlali je Portugalczycy, Brytyjczycy i Francuzi. W każdym z państw nadal widać wpływy europejskich kultur, ale pomimo tego zachowały one swoją odrębność. Przekonamy się o tym na kolejnym spotkaniu z cyklu „Z pamiętnika podróżnika”.

Gambia może na przykład poszczycić się dużą liczbą zabytków UNESCO, a także niskim wskaźnikiem przestępczości. Jest również najmniejszym krajem Afryki.

To jest mały kraj, właściwie na kontynencie afrykańskim najmniejszy, otoczony z trzech stron Senegalem. Całe życie toczy się wokół rzeki Gambii. Jest tam również sporo zabytków UNESCO – zarówno naturalnych, jak i dziedzictwa kulturowego. Z ciekawostek, jeśli chodzi o Gambię: jest uznawana za najbezpieczniejszy kraj. Ponoć nie ma czegoś takiego jak kradzież.dr Anitta Maksymowicz, kierownik Działu Współpracy Naukowej i Zagranicznej Muzeum Ziemi Lubuskiej

Naszym przewodnikiem po Afryce Zachodniej będzie prof. Wiesław Hładkiewicz z Instytutu Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. O swoich wrażeniach z podróży opowie w środę, 24 kwietnia o 17:30 w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Więcej o spotkaniu – w poniższej wypowiedzi dr Anitty Maksymowicz.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: