KULTURA:MUZYKA:POLSKA I ŚWIAT:

Specjalny gość zza oceanu i legendy polskiej gitary na Gitarowym Rekordzie Guinnessa 2018

1 maja tysiące gitarzystów z całej Polski i Europy jednoczy się, by wspólnymi siłami odegrać kultowe „Hey Joe” Jimiego Hendrixa.  Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie gości zza oceanu. W tym roku podczas próby bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu na scenie, w towarzystwie legend polskiej gitary, pojawi się redaktor naczelny światowego pisma poświęconego muzyce gitarowej.

To nie pierwsza próba pobicia Rekordu Guinnesa wspólnie z Michaelem Molendą. Redaktor naczelny amerykańskiego magazynu “Guitar Player” przyleci do Wrocławia już po raz trzeci. W tym roku dziennikarz wykona ze wszystkimi kultowy utwór „Wild Thing”, który nie bez powodu wejdzie w skład repertuaru tegorocznej edycji festiwalu. Pierwotnie utwór został stworzony przez Chipa Taylora – brata aktora Johna Voighta i wujka Angeliny Jolie. Piosenka został nagrana w 1965 r. przez zespół The Willd Ones, ale największy rozgłos zyskała rok później w wykonaniu angielskiej grupy The Troggs. „Wild Thing“ znalazło się również w repertuarze Jimiego Hendrixa. Podczas słynnego wykonania utworu w 1967 roku na Monterey International Pop Festival w Kalifornii, Hendrix spalił i rozbił gitarę o scenę. Piosenkę grali również m.in. David Bowie, Cher, The Rolling Stones, Michael Bolton, David Gilmour oraz Green Day.

Na scenie jak zwykle nie zabraknie znanych, polskich gitarzystów. Swój udział w próbie bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa potwierdziły legendy polskiej sceny m.in. Ryszard Sygitowicz – były gitarzysta zespołu Perfect, kompozytor i solista, który współpracował z artystami polskiej estrady, w tym m.in. Zbigniewem Hołdysem, Haliną Frąckowiak i Grzegorzem Markowskim, który również wesprze gitarową orkiestrę. Zespół Perfect cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno dzięki lubianym rockowym przebojom, w tym „Autobiografii”, „Ale wkoło jest wesoło” „Chcemy być sobą” czy „Niepokonani”, jak i nowym utworom. Grupa wystąpi 1 maja w kompleksie Hali Stulecia, otwierając wrocławską 3-Majówkę. W tym do repertuaru Gitarowego Rekordu Guinnessa dołączył również utwór zespołu – „Nie płacz Ewka”. Akordy potrzebne do zagrania piosenki znajdziecie w poniższym linku:

Nie tylko Hej Joe! W tym roku pobijemy kolejne rekordy [Gitarowy Rekord Guinnessa]

Na wrocławskim rynku zobaczymy także członków zespołu HUNTER: Pawła „Draka” Grzegorczyka – wokalistę i gitarzystę oraz wirtuoza rockowych skrzypiec – Michała Jelonka. Swoje wsparcie  zaoferował także Andrzej Nowak-gitarzysta i założyciel grup TSA i Złe Psy. Muzyk wraz z zespołem zagra niebiletowany koncert na wrocławskim rynku o godzinie 11.00. Dodatkowo pojawi się 30 kwietnia w Starym Klasztorze na specjalnej odsłonie cyklu Gitarowe Przeboje Wszech Czasów.  We wspólnym odegraniu “Hey Joe” udział wezmą również, Wojtek Hoffman (Turbo), Sebastian Riedel (Cree) oraz Jarosław Nyckowski – lider zespołu Jarocy oraz założyciel strony e-gitarzystatv.

To będzie mój czwarty rok. Mój pierwszy Gitarowy Rekord Guinnessa miał miejsce w pierwszym roku mojej działalności edukacyjnej. W zeszłym roku to był ten moment, kiedy stanąłem na scenie z tymi wszystkimi muzykami- czołówka polska, jak i zagraniczna. To był duży zaszczyt. Jest to bardzo fajna, integracyjna impreza. Na pewno zagranie kilku ikonicznych kawałków typu “Hej Joe” Jimiego Handrixa, kiedy mamy w zespole ponad 7000 gitar robi duże wrażenie.Jarosław Nyckowski

Całość rozmowy  z Jarosław Nyckowskim o muzycznej działalności do wysłuchania już jutro w  kolejnej odsłonie audycji Rock Nocą  o godzinie 19:00

Tegoroczny Gitarowy Rekord Guinnesa rozczynię się 1 maja na wrocławskim Rynku o godz. 10:00. Wydarzenie stanowi preludium do festiwalu 3-Majówka, który od lat gromadzi gwiazdy rocka z Polski i ze świata. W tym roku podczas 3 dni zobaczymy między innymi Ayo, Kult, Krzysztofa Zalewskiego, Waglewski Fisz Emade, Organka, Nocnego Kochanka, Pidżame Porno, Jelonka, Me And That Man, Come, Vadera, Percival Schuttenbach w projekcie „Wild Hunt Live”, Grubsona, The Dumplings, Mikromusic, Dubioze Kolektiv, Ralpha Kaminskiego, Bokke, O.S.T.R. i Miuosha, Korteza, Bass Astral x Igo, Grubsona, Happysad oraz Bitamine.

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: