KULTURA:MUZYKA:POLSKA I ŚWIAT:

Nie tylko Hej Joe! W tym roku pobijemy kolejne rekordy [Gitarowy Rekord Guinnessa]

To już tradycja! Wraz z nadejściem 1 maja tysiące gitarzystów z całej Polski i Europy jednoczy się, by wspólnymi siłami odegrać kultowe „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Aktualny rekord pochodzi z 2016 roku – wynik to 7356 równocześnie grających instrumentów. Oprócz wspólnego wykonania rockowego klasyka uczestnicy Gitarowego Rekordu Guinnessa mają szansę zapisać się w kultowej księdze z kolejnymi dokonaniami. Tym razem bez użycia strun.

Gitarowy Rekord Guinnessa to wydarzenie kultowe, przez duże „K”, nie tylko przez pryzmat związanej z nim haseł gitarowego hymnu, czy prestiżowej publikacji. Impreza na stałe wpisała się nie tylko w coroczny festiwalowy rozkład jazdy fanów gitarowego grania, ale przez lata zasłużyła na miano jednej z najważniejszych kulturalnych wydarzeń w Europie. Pomimo, iż podczas poprzedniej edycji nie udało się pobić wyniku z 2016 roku, organizatorzy potwierdzili, że Gitarowy Rekord odbędzie się po raz 16. Wraz z kolejnymi edycjami repertuar wykonywanych utworów stale się powiększa. Do tej pory podczas Gitarowego Rekordu Guinnessa uczestnicy wykonywali m.in: „Little Wing”, „Wild Thing”, „Red House Blues” i „Voodoo Child” Jimiego Hendrixa, “Smoke on the water” Deep Purple oraz  „Kiedy byłem małym chłopcem” zespołu Breakout. W tym roku ten zestaw powiększy się o kolejny polski klasyk -„Nie płacz Ewka” zespołu Perfect. Akordy A/fis/E/A/fis/E/h/D/A/E/fis/E/D/A/ zostaną zagrane wspólnie wraz z liderem Grzegorzem Markowskim. Do tej pory swoją obecność potwierdzili m.in Andrzej Nowak (TSA), Ryszard Sygitowicz (Perfect), Wojtek Hoffman (Turbo), Sebastian Riedel, Paweł „Drak” Grzegorczyk (Hunter), Michał Jelonek oraz Michael Molenda, redaktor naczelny amerykańskiego magazynu “Guitar Player”.

W tym roku do repertuaru największej gitarowej orkiestry świata dołączy jeszcze jeden utwór. Już w czerwcu tego roku Carlos Santana ponownie wystąpi w Polsce. Z tej okazji organizatorzy postanowili włączyć jego dzieła do programu Gitarowego Rekordu Guinnessa. Tak narodził się wspólny projekt Leszka Cichońskiego i Jose Torresa – „VIVA SANTANA”. Na gitarzystów czekać będzie dodatkowy sprawdzian umiejętności z wybijania rytmu. Jose Torres spróbuje dowieść, że jeden z utworów Santany da się wybębnić na gitarze, zamieniając instrument szarpany w instrument perkusyjny. Stwarza to dodatkową szansę do pobicia zupełnie nowego Gitarowego Rekord Guinnessa.

W celu przyciągnięcia, jak największej ilości gitarzystów oprócz koncertów gwiazd światowego formatu takich, jak: Kreator, The Dead Daises, czy Sinfonity organizatorzy co roku starają się wprowadzić nowy wątek  tematyczny do Gitarowego Rekordu Guinessa. W tym roku Leszek Cichoński postawił na najmłodszych.

Co roku staramy się wprowadzić dodatkowy wątek do Gitarowego Rekordu Guinnessa, który urozmaici nasz festiwal i jednocześnie przyciągnie do Wrocławia nowych fanów gitarowego grania. W roku 2014 były to “Gitarowe Rodziny” w 2015 “Dziewczyna z Gitarą”, a w tym roku przyszedł czas na grające dzieciaki. Dlatego 30 kwietnia organizujemy “Światowy Dzień Krasnoludka z Gitarą”, specjalny happening pełen atrakcji dla najmłodszych fanów tego pięknego instrumentu. Będzie to jednocześnie próba generalna przed biciem Rekordu Guinnessa. Osiągnięty we Wrocławiu pułap 7356 gitar jest trudny do przekroczenia bez wsparcia sił “nadprzyrodzonych”Leszek Cichoński, dyrektor artystyczny Thanks Jimi Festiwal

Tegoroczny Gitarowy rekord Guinnesa rozpoczynię się 1 maja na wrocławskim Rynku o godz. 10:00. Wydarzenie stanowi preludium do festiwalu 3-Majówka, który od lat gromadzi gwiazdy rocka z Polski i ze świata. W tym roku podczas 3 dni zobaczymy między innymi Ayo, Kult, Krzysztofa Zalewskiego, Waglewski Fisz Emade, Organka, Nocnego Kochanka, Pidżame Porno, Jelonka, Me And That Man, Come, Vadera, Percival Schuttenbach w projekcie „Wild Hunt Live”, Grubsona, The Dumplings, Mikromusic, Dubioze Kolektiv, Ralpha Kaminskiego, Bokke, O.S.T.R. i Miuosha, Korteza, Bass Astral x Igo, Grubsona, Happysad oraz Bitamine.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: