KSIĄŻKA:KULTURA:LUBUSKIE:MUZYKA:POLSKA I ŚWIAT:WOŚP

Przeżyjmy to jeszcze raz! Podsumowanie Pol’And’Rock Festival [ZDJĘCIA i Filmy]

Freedom – to właśnie to słowo oddaje charakter tegorocznej edycji. 24. Pol’And’Rock Festival za nami. Przez 4 dni (wliczając środę) uczestnicy festiwalu wzięli udział w ponad 830 wydarzeniach. Wspomniana wolność była wszechobecna: na scenach, Akademii Sztuk Przepięknych,  w tematach poruszanych przez zaproszonych gości oraz wśród festiwalowiczów.

O wolności i braku podziałów było już na początku.  W czwartek, punkt 15:00, Jurek Owsiak otworzył edycję słowami Arahji zespołu Kult.

Akademia Sztuk Przepięknych

Już środę, dzień wcześniej ruszyły pierwsze projekty Akademia Sztuk Przepięknych. Podczas 24. edycji na górce ASP zebrało się ponad 80 organizacji pozarządowych. To właśnie w tym miejscu mówiło się o tematach, którymi żyje cała Polska: zmiany w polskim prawie, sytuacja uchodźców w Polsce, strajk kobiet, ochrona zwierząt i wolność słowa. 

Nie tylko o wolności, ale również o znaczeniu świadomości, w podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia swojego i drugiej osoby. Wśród stanowisk Akademii Sztuk Przepięknych festiwalowicze mogli wczuć się w rolę osoby z autyzmem, zasięgnąć porady zdrowotnej, a nawet zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Jak, co roku, Akademia Sztuk Przepięknych, to również przeróżne artystyczne warsztaty i możliwość dotknięcia, nawet w najmniejszym stopniu, sztuki i kultury. ASP, to szereg warsztatów na temat społeczeństwa, zdrowia czy rozwoju osobistego. W tym roku uczyliśmy się malować kwiatami, lepić z gliny czy tworzyć własną okładkę najsłynniejszej płyty The Beatles.

Najważniejsze jednak pozostaną spotkania w Dużym Namiocie ASP. W tym roku cykl spotkań i dyskusji z festiwalowiczami rozpoczął, już w środę, pierwszy gość festiwalu – Jacek Fedorowicz. Sam przedstawił się jako wykopalisko i pamiątka narodowa. Podczas spotkania Fedorowicz dał się poznać jako osoba skromna, pełna dystansu do siebie. Nie zabrakło tematów związanych z patriotyzmem oraz wizją przyszłości Polski. Na sam koniec gość zwrócił się do uczestników spotkania słowami:

Przyszłość będziecie moderowali Wy, bardzo Was proszę nie schrzańcie tego.Jacek Fedorowicz

Drugiego dnia festiwalu gośćmi byli: Dorota Wellman, Chris Niedenthal i Artur Barciś. Wellman zarażała siłą, pewnością, poczuciem własnej wartości. Nie ukrywa, że walczy o słabszych, którym próbuje się odebrać głos. Opowiedziała również, o tym, jak kontroluje urzędników.

Kiedyś myślałam o polityce…zależy mi na mojej wsi pod Warszawą, żeby tam było dobrze…Kontroluję posłów, nienawidzą mnie. Na przykład, idę do urzędu. Gdzie nie ma polityka, piszę na niego donos. Trzeba mieć taką społeczną kontrolę nad politykami… weryfikować, pytać, stawiać pod ścianą. (…) Wracając do polityki, miałam taki pomysł, ale, żeby mieć partię trzeba mieć zaplecze, to jest bardzo trudne zadanie, a z żadną obecną partią nie chcę się identyfikować. Mam nadzieję, że istnieje społeczeństwo, które nie da się kneblować w całości.Dorota Wellman

Chris Niedenthal nie urodził się w Polsce, ale ją wybrał. Jest autorem niesamowitych fotografii reportażowych, wzorem i inspiracją dla wielu początkujących fotografów.

To, że wszyscy fotografują smartfonami, nie oznacza, że są fotografami.Chris Niedenthal

Spotkanie z Arturem Barcisiem skończyło się apelem, który stał się podsumowaniem minionych spotkań.

Jeśli mogę Was o coś poprosić – nie bądźcie obojętni – idźcie do wyborów, nie mówcie, że wszystko Wam jedno. To od Was zależy, jaki to będzie kraj.Artur Barciś

Rozmowy z Katarzyną Puzyńską i Katarzyną Sokołowską pokazały, to jak każdy z nas różni się od siebie i innymi drogami dąży do wymarzonego celu. Największą dyskusję wywołało pytanie postawione przez Bogusława Wołoszańskiego i gen. Mirosława Różańskiego.

Trwa wojna gospodarcza, trwa wojna informacyjna. I ona nas otacza. (…) Jeżeli nic się nie zmieni, dalej będzie sytuacja taka, w której nasz kraj się dzieli […] to wojna, w wymiarze wysoce prawdopodobnym, nastąpi.gen. Mirosław Różański

Ostatni dzień gości ASP należał do sportowców. Krzysztof Wielicki, Janusz Gołąb, Piotr Tomala, Darek Załuski oraz Andrzej Bargiel opowiedzieli o swojej wyprawie i zdobyciu K2. 

Kolejnym gościem był Jerzy Górski – mistrz świata w podwójnym Ironmanie. Jednak sport nie był jedynym tematem spotkania. Sportowiec przez wiele lat zmagał się z uzależnieniem od narkotyków. Spotkania w namiocie ASP zakończyła jednak postać związana ze swiatem mody – Anja Rubik. Głównym tematem rozmowy był jednak projekt #SEXED, który powstał po tym, mający na celu edukację seksualną. Pierwsza kampania składała się z 14 filmików, w których wystąpili między innymi: Michał Stuhr, Magdalena Cielecka, czy Robert Biedroń.

4 Sceny

Pod ogromnym wrażaniem festiwalu i jego wolności były również największe gwiazdy edycji. O atmosferze panującej zarówno podczas koncertu, jak i podczas całego pobytu na festiwalu, na swoich fanpage’ach pisali m.in. heavymetalowa legenda – Judas Priest, Countefereit – laureat Złotego bączka z ubiegłego roku, Arch Enemy, czy Gojira, która zdaniem wielu zagrała najlepszy koncert edycji.

https://www.instagram.com/p/BmBjYYKHfoK/?taken-by=gojiraofficial

Rekordową w historii frekwencja została pobita na koncercie Nocnego Kochanka. Pod Dużą Sceną zgromadziło się ponad 700 tysięcy uczestników. W minionym roku grupa pojawiła się w roli finalisty Eliminacji do Przystanku Woodstock, teraz stała się najjaśniejszą gwiazdą imprezy.

https://www.facebook.com/nocnykochanek/photos/a.1455676071412226.1073741831.1434518553527978/2002860426693785/?type=3&permPage=1

Na 4 scenach zaprezentowało się ponad 60 wykonawców polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Uwagę zwróciły: koncert z okazji 30-lecia zespołu Big Cyc, Wojtek Mazolewski w projekcie Chaos Pełen Idei wraz z Wojciechem Waglewskim, Anią Rusowicz i Johnem Porterem, Tabu, Goo Goo Dolls, Soulfly, Łydka Grubasa, Zalewski, Lao Che, czy Alpha Blondy. To właśnie podczas koncertu giganta muzyki reggae została rozwinięta flaga z napisem “Freedom”. Akcję zorganizował polski oddział Amnesty International. Inicjatywa miała na celu zwrócenie uwagi na stopniowe ograniczanie wolności słowa i prawa do pokojowego protestu w naszym kraju.

fot. Lucyna Lewandowska

Było jednak pod górkę. Podczas gdy IMGW ogłosiło II stopień zagrożenia upałem, komendant Państwowej Straży Pożarnej nie wyraził zgody, aby wozy schłodziły wodą festiwalową publiczność – a przecież to była tradycja. Komendant wstrzymał również jednostkę Ochotniczej straży pożarnej w drodze na festiwal. Więcej o sprawie przeczytacie tutaj.

Zobaczcie film, w którym jednostki  OSP z Żar i Kunic polewają festiwalowiczów:

 

To miało nas zabić, ale nigdy w życiu. Pokazaliśmy małe niebo w świecie, w którym rządzą czasem małe machlojki i małe złości. Stanęliście na wysokości zadania. Jesteście najlepszymi organizatorami. Tworzycie ten Festiwal razem z nami. Od początku do końca. Przez 365 dni w roku. Jesteście naszym motorem, natchnieniem, inspiracją, kolejnym stawianym sobie celem. Jesteście definicją „marzenia się spełniają”. Dziękujemy, że mogliśmy dotknąć gwiazd!Jurek Owsiak

Tak mówił ze sceny Jurek Owsiak- prezes Fundacji WOŚP podczas zakończenia 24. edycji Najpiękneijszego Festiwalu Świata.

Zobaczcie galerię zdjęć z całej tegorocznej edycji festiwalu:

Sponorami relacji 24. Pol’And’Rock Festival byli:

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00