KULTURA:LUBUSKIE:POLSKA I ŚWIAT:WOŚP

Bądź świadomy! Wszystko co powinieneś wiedzieć o: dawcach szpiku i autyzmie

Pol’And’Rock Festival to nie tylko muzyka. To właśnie tu wśród stanowisk Akademii Sztuk Przepięknych możecie wczuć się w rolę osoby z autyzmem, zasięgnąć porady zdrowotnej, a nawet zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Nie każdy zna potrzeby osoby z autyzmem. Jeszcze trudniej jest zrozumieć, w jaki sposób przychodzi jej odnalezienie się w codziennym funkcjonowaniu. Fundacja Jim, przy wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości, umożliwia uczestnikom festiwalu zobaczenie tego, jak wygląda świat osoby z autyzmem.

Ograniczenia dotyczą prawie każdej sfery poznawczej. Osoby z autyzmem mają problemy z koordynacją, mową, słuchem, wzrokiem i koncentracją. Bardzo ważna jest systematyczna rehabilitacja, która często wiąże się z dużymi kosztami. Często również rodzice mają problem z zaakceptowaniem zaburzeń dziecka.

Osoba z autyzmem ma duże problemy w komunikacji i relacjach społecznych. Bardzo często mają one zaburzenia mowy albo nie mówią wcale. W wielu przypadkach rodzice w sytuacji, kiedy z dzieckiem jest coś nie tak stosują wyparcie. Ważna jest tu terapia rodzinna. Kluczową rolę odgrywa rehabilitacja. Terapia godzinna to jest cena od 60-80 zł – takie są przedziały, więc te pieniążki, o które walczyły osoby niepełnosprawne w sejmie to raczej jest kropla w morzu potrzeb dla takiego dziecka.Łukasz Jagieło - Terapeuta

Całość rozmowy możecie posłuchać poniżej:

DKMS to jedna z największych fundacji zajmująca się rejestrowaniem potencjalnych dawców szpiku oraz komórek macierzystych. Dzięki kilku prostym krokom możemy dołączyć do genetycznej bazy porównującej nasz materiał genetyczny do DNA osoby oczekującej na pomoc. Nie każdy może mieć jednak swojego genetycznego bliźniaka. Jeśli już jednak decydujemy się na krok zarejestrowania, ważne, aby była to świadoma decyzja.

Jest to bardzo prosty proces. Wkładamy do buzi patyczki. Pobieramy wymaz przez minutę. Następnie zamykamy do koperty i tyle. Trafia to do laboratorium. W ciągu 3-4 miesięcy materiał rejestruje się w bazie. Nasze genotypy są bardzo różne. Są te bardziej i mniej popularne. Jak zadzwoni telefon z fundacji czy jakieś innej bazy dawców szpiku musimy pamiętać, że po drugiej stronie jest żywa osoba, która czeka na nasza pomoc. Wycofując się automatycznie odbieramy jej szansę na nowe życie, często też przeżycie.Kamil Stachowicz - koordynator Fundacji DKMS

W poniższej rozmowie, usłyszycie również o 2 metodach pobierania komórek macierzystych:

 

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: