AUDYCJE 96 FM:

Przekroczyli granicę kraju i barierę języka. Polacy ze Wschodu gościli w Lubuskiem [Polski na tapecie]

Osoby zza polskiej granicy to nie tylko cudzoziemcy. I jak obcokrajowcy, także mają szansę, by poznać lub doskonalić polszczyznę. To szczególnie ważne dla młodych Polaków, którzy mieszkają poza krajem.

W wakacje do Zielonej Góry przyjechała młodzież polonijna z Białorusi i Ukrainy. Wycieczka do kraju przodków pozostawiła im wiele dobrych wspomnień. Młodzi ludzie mówili poza tym, w jaki sposób utrzymują więź z Polską, będąc na Wschodzie.

– Chodzę do polskiej szkoły. Uczymy się historii, literatury.
– W naszej Społecznej Szkole Polskiej mamy lekcje codziennie. Uczymy się gramatyki, historii, geografii. Czytamy też książki, oglądamy filmy. To wszystko rozwija w nas polskość.

Polskie zwyczaje, historię i język przybliżają również organizacje pozarządowe. Tak działa np. Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie. Jego pracownica opowiedziała nam, jak tamtejszym Polakom żyje się wśród społeczności, dla której polski jest językiem obcym.

Mamy na mieście polską szkołę. Rodzice oddają swoje dzieci do polskich klas. Z różnych przyczyn – czy to polskich korzeni, czy marzenia o tym, że dzieci będą studiować w Polsce. Ale często też sami przychodzą po to, by nauczyć się języka polskiego. Ciekawe jest również to, że Ukraińcy potrafią świetnie rozmawiać po polsku, co bardzo nas cieszy. Jestem Ukrainką, mam dalekie polskie pochodzenie. Kiedyś w szkole nauczyłam się języka, ale najważniejsze, że w Centrum Kultury Polskiej mogę się nim posługiwać, mam z kim się komunikować.Salomea Pletenicka, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego

O Centrum Kultury Polskiej oraz wizycie Polonii w Zielonej Górze – także w zapisie całej audycji.

Polski na tapecie – audycja z 19.10.

Zobacz więcej
Back to top button
X