ZIELONA GÓRA:

Miasto pędzi czy ciągnie na drugim biegu? Ocena budżetu za pierwsze półrocze

Pod koniec minionego roku Zielona Góra chwaliła się miliardowym budżetem na rok 2018. Taka kwota znalazła się w kasie miasta po raz pierwszy. Na co została już wydana? Tego dowiemy się z danych o wykonaniu budżetu za pierwsze półrocze.

Co o wydatkach i dochodach w pierwszym półroczu myślą radni? O tym m.in. radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości – Piotr Barczak:

Większość w budżecie półrocznym to dochody, które wiadomo, że są płatne w pierwszym kwartale. Te przychody w mieście Zielona Góra są w miarę prawidłowo realizowane. Myślę, że ze względu na to, że gospodarka krajowa tak bardzo w tej chwili pędzi. Szkoda, że miasto Zielona Góra trochę nie pędzi, tylko ciągnie gdzieś na drugim biegu. Realizacja zadań inwestycyjnych z kolei trochę niepokoi. Część zadań, mimo że jest wykonanych, to ma wiele niedoróbek.Piotr Barczak

Barczak dodał, że rzutuje to na jakość nadzoru nad wykonaniem inwestycji.

Pozytywnie o realizacji budżetu, z punktu widzenia organizacji pozarządowych i edukacji, mówi radny Grzegorz Hryniewicz z klubu Zielona Razem.

Wiele inwestycji, wiele wsparcia dla organizacji pozarządowych i szkół. Jak wiemy, edukacja w Zielonej Górze jest na bardzo wysokim poziomie. To jest między innymi przez to, że miasto cały czas dokłada wszelkich starań. Także jeśli chodzi o inwestycje, wiele w tym roku i ostatnich 3 latach się dzieje. Jest to zasługa tego, że pieniądze są racjonalnie wydawane, z czego myślę wszyscy jesteśmy dumni. Grzegorz Hryniewicz

Najwięcej pieniędzy z budżetu – ponad 156 milionów złotych – trafiło właśnie na oświatę i edukację. Jest to ponad 32% całego budżetu. Miasto sfinansowało za nie działanie szkół i przedszkoli, pomoc materialną dla uczniów i doskonalenie zawodowe nauczycieli.

Na drugim miejscu znalazły się wydatki na inwestycje – ponad 111 milionów złotych, czyli ponad 23% budżetu. Przeznaczono je na budowę Trasy Aglomeracyjnej, ścieżek rowerowych i system niskoemisyjnego transportu publicznego, w którego skład wchodzi m.in. Centrum Przesiadkowe.

Download (PDF, 2.07MB)

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: