ZIELONA GÓRA:

Głos radnych w sprawie miejskich spółek: sprawdzi je Komisja Rewizyjna

Nadzwyczajna sesja rady miasta, między innymi w sprawie Zielonogórskiego Zakładu Usług Miejskich, okazała się obszerną dyskusją. Po tym, jak radni wysłuchali informacji o tym, jak one działają i są nadzorowane, prezydent miał odnieść się do listu pracowników ZZUM. Dokument opisuje nieprawidłowości, takie jak mobbing i nadużycia finansowe w spółce. Te same zarzuty przedstawiła wcześniej główna księgowa, która w czerwcu popełniła samobójstwo. Informacje zawarła w pozostawionym przez siebie liście.

Janusz Kubicki stwierdził, że nikt nie miał zastrzeżeń do tego, jak działają spółki. W ocenie radnych PiS nie jest to odpowiedź na słowa pracowników. Zauważyli też, że w sprawie samobójstwa głównej księgowej pojawiły się wątpliwości. Chodzi np. o to, dlaczego komputer pracownicy zabezpieczono miesiąc po jej śmierci.

Nie chcę stawiać zarzutów i formułować wniosków, mam natomiast wątpliwości co do chęci wyjaśnienia tej sprawy. Poważne wątpliwości. Prezydent powinien natychmiast powiadomić odpowiednie służby, a one powinny natychmiast działać. Powinien wyjaśnić ludziom, co się stało, a unika tych odpowiedzi. Prezydent pełni funkcję właściciela spółek miejskich i to on odpowiada za ich funkcjonowanie.Piotr Barczak, radny Prawa i Sprawiedliwości

Piotr Barczak dodał, że nadzwyczajna sesja nie doprowadzi do wyjaśnienia sprawy, skoro prezydent niczego nie skomentował. Janusz Kubicki zasugerował, by nie kierować się anonimowym listem pracowników Zielonogórskiego Zakładu Usług Miejskich i pozostawić śledztwo prokuraturze.

Niech to nawet wyjaśni prokuratura krajowa. Niech zajmie się tym prokuratura w jakimkolwiek innym mieście. Jeżeli ktoś zrobił coś złego, niech poniesie konsekwencje. Ale ja dzisiaj słyszałem, że na bazie anonimu mam zawiesić zarząd spółki. Chyba jest jeszcze coś takiego jak domniemanie niewinności. Współczuję ludziom, którzy kierują tą spółką. Są poddani strasznej presji. Usłyszeli, że kłamią, oszukują, a nie zrobili nic złego, nikt im nic nie udowodnił.Janusz Kubicki

Adam Urbaniak z PO zaproponował, by spółki skontrolowała Komisja Rewizyjna rady miasta. Radni zagłosowali za przeprowadzeniem kontroli. Poza tym zwołana będzie kolejna sesja, na której poszerzy się skład komisji. Wstępnie udział w jej pracach zadeklarował Tomasz Nesterowicz, będzie tam również przedstawiciel PiS.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: