ZIELONA GÓRA:

Dopłaty do wymiany pieców wykurzą smog? Tego oczekuje PO

Choroby układu oddechowego i układu krążenia to problem, jaki nasila się w sezonie grzewczym. Poprzez palenie np. w piecach węglowych wzrasta stężenie tlenków węgla czy siarki. Pojawia się też smog, który dostrzegamy coraz częściej. O zmianę tej sytuacji w Zielonej Górze apelują radni PO.

W uzasadnieniu stanowiska przedstawili czynniki, jakie wpływają na zdrowie organizmów ludzkich. W 21% decyduje o tym czystość środowiska, również jakość powietrza. Według radnych warunki życia w Zielonej Górze mogą poprawić działania samorządu na rzecz ekologii. Przypomnieli, że zostały uwzględnione w budżecie na 2018 rok.

Zielona Góra to około 2600 pieców węglowych, z którymi musimy dać sobie radę, rozwiązać ten problem. Rok temu spotykaliśmy się na konferencji. Wtedy wybrzmiał temat dofinansowania wymiany pieców. Minął rok, udało się znaleźć pieniądze, wprowadzić program Platformy w budżet miasta. To jest 500 tysięcy złotych na wymianę pieców.Marcin Pabierowski

Pabierowski dodał, że należy ustalić wysokość dopłaty. Zwykle mieści się w przedziale od 50 do 80% wszystkich kosztów wymiany pieca. Takie rozwiązanie jest stosowane w samorządach Warszawy, Radomia i Poznania.

W ocenie członków PO ważna jest poza tym edukacja mieszkańców. Wielu z nich nie wie, że mogą zainstalować u siebie piece, które emitują mniej zanieczyszczeń. Aby zwiększyć tę świadomość, Urząd Miasta powinien uruchomić system informacyjny i współpracować z Uniwersytetem Zielonogórskim.

Rozmawiałem z drem Ziembickim (z Instytutu Inżynierii Środowiska UZ – przyp. red.), aby stworzyć pewien panel informacyjny. Mieszkaniec wpisuje na przykład kubaturę budynku, powierzchnię, rodzaj izolacji, materiały i pokazuje mu to pewien sposób dofinansowania oraz szacunkowy koszt wymiany instalacji czy pieca. To jest punkt zbieżny: uniwersytet, wiedza inżynierska i wiedza handlowa, bo pieców i sposobów ogrzewania budynków jest szereg. Należy również wspomnieć o tablicach informacyjnych w mieście, które będą informowały o stanie pyłu zawieszonego PM 10.Marcin Pabierowski

Radni planują także, aby w przyszłości w mieszkaniach zielonogórzan pojawiły się czujniki czadu. Środki na inwestycję w wykrywacze tlenku węgla miałyby pochodzić z budżetu miasta bądź budżetu obywatelskiego.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00