ROZMOWA NA 96 FM:

Gladiator wraca do zdrowia. Rafała Adamczaka znów wspomogą biegacze

Mija 5 lat, odkąd wypadkowi w Hiszpanii uległ zielonogórzanin i akrobata Rafał Adamczak. Sportowiec w wyniku zdarzenia został sparaliżowany. Razem z nim o powrót do sprawności walczą członkowie rodziny oraz organizatorzy i uczestnicy Biegu Gladiatora.

Rafał Adamczak cały czas przebywa w szpitalu w Hiszpanii i przechodzi rehabilitację. Widać jej pierwsze efekty – może poruszać głową.

W moim przekonaniu ma dużą poprawę. Widzę ruch szyją, głową, troszeczkę łatwiejszy sposób mówienia. Może się nam to wydawać niesamowite, że Brodzik siedzi w radiu i mówi, że ktoś lepiej rusza szyją, ale nie zapomnijmy, że to była osoba zupełnie sparaliżowana. Taki ruch, jak minimalny skręt szyi czy przełknięcie to dla takiej osoby niewiarygodny wysiłek. Tak jak my podnosimy ciężary na siłowni, tak on ćwiczył gardło, żeby móc samemu przełykać, żeby nie wdawały się infekcje w górne drogi oddechowe.Radosław Brodzik

Celem III Biegu Gladiatora jest zbiórka funduszy na dalsze leczenie sportowca. Rehabilitacja jest bowiem bardzo kosztowna – wynosi ok. 600 tysięcy złotych. Wydarzenie przypomni też zielonogórzanom o tym, jak ważny jest zdrowy i aktywny tryb życia.

W tym jednym miejscu staramy się zgromadzić naszych lekarzy odpowiedzialnych za nasze ciało w rozumieniu ruchu. Mamy nawiązaną już kilkuletnią współpracę, bo i przy okazji biegu „Policz się z cukrzycą”. Jeśli ktoś chce porozmawiać na miejscu z ortopedą, fizjoterapeutą, dietetykiem i lekarzami chorób układu krążenia, to ma taką możliwość. Można, mówiąc wprost położyć się na łóżku i pokazać palcem, gdzie boli. Okazuje się, że coraz więcej ludzi, uprawiając sport, boryka się z drobnymi, ale uciążliwymi kontuzjami.Radosław Brodzik

Ponadto uczestnicy charytatywnego biegu mogą liczyć na fachową opiekę medyczną uczniów „Medyka”.

III charytatywny Bieg Gladiatora na rzecz Rafała Adamczaka odbędzie się 15 września o 15:00. Siedmiokilometrowa trasa poprowadzi ścieżkami do Parku Poetów. Start – z Szosy Kisielińskiej. Zawody poprzedzi wyścig rowerowy na dystansie 17 kilometrów (będzie towarzyszyć biegowi po raz pierwszy) oraz Bieg Małego Gladiatora dla dzieci. Szczegóły imprezy w całości Rozmowy na 96 FM.

Rozmowa na 96 FM – Radosław Brodzik

Zobacz więcej
Back to top button
X