ROZMOWA NA 96 FM:

Anna Czyż: Amazonki nie rozmawiają o chorobach!

– 25 lat temu rak to był temat tabu. Odwracało się głowę – wspomina Anna Czyż, prezeska Zielonogórskiego Stowarzyszenia Amazonek, które w tym roku obchodzi jubileusz ćwierćwiecza istnienia.

Sama w stowarzyszeniu działa od 15 lat. W Rozmowie na 96 FM przekonywała, że w teorii kobiety wiedzą dużo. Gorzej jest z realizacją tej wiedzy w praktyce.

Ta profilaktyka zawsze była w stowarzyszeniu. Kiedyś jeździło się do remiz strażackich, świetlic wiejskich z fantomami piersi, na których panie uczyły się właściwego samobadania. Do dzisiaj jest tak, że jesteśmy na wszystkich akcjach profilaktycznych, na które jesteśmy zapraszane, czasami też same “wpraszamy się” z tą profilaktyką.Anna Czyż

Zielonogórskie Stowarzyszenie Amazonek ma swoją siedzibę przy ul. Waryńskiego 1a. Dyżury są od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-13:00. Są też spotkania czwartkowe, podczas których odbywają się np. zajęcia manualne i spotkania z ekspertami z różnych dziedzin.

Czasami słyszymy: a ja nie pójdę do Amazonek, bo one tylko tam siedzą i o chorobach tylko rozmawiają. Właśnie o to chodzi, że my o chorobach nie rozmawiamy! Staramy się dobrze czas zorganizować. Czasami, jak robimy kartki świąteczne, to słyszymy: a ja tego nie potrafię, a ja to krzywo utnę! Jak się spróbuje i człowiek zobaczy, że zrobił tę kartkę, to rośnie jego moc wewnętrzna, że jednak potrafi, że do czegoś się nadaje i coś może zrobić.Anna Czyż

Anna Czyż podkreśla, że samoocena osoby, którą dotknęła choroba jest niezwykle istotna. W Rozmowie na 96 FM podkreślała także, że badać powinny się nie tylko panie, ale również panowie.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: