LUBUSKIE:

Światowy folklor rządzi w Lubuskiem. Trwa festiwal „Oblicza Tradycji”

Grupy taneczne i śpiewacze z Bułgarii, Macedonii czy dalszych zakątków, jak Indonezja, prezentują się w województwie lubuskim. W minioną niedzielę rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Oblicza Tradycji”. Zespoły ludowe zapraszają do wspólnej zabawy m.in. na zielonogórskim deptaku.

W Zielonej Górze, ale również w Łagowie, są przedstawiane wszystkie tradycje tych zespołów. Gdy w Ochli odbywała się inauguracja festiwalu, mieliśmy okazję posmakować specjałów z różnych krajów. Do środy przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Mamy Folkojarmark na deptaku, gdzie możemy odwiedzać wystawców.Magda Mądry, Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze

Na Folkojarmarku wystawcy oferują np. biżuterię ze szkła, zabawki i obrazy akwarelowe. Dodatkowo w Folkostrefie odbywają się warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych. Mieszkańcy regionu mogą też posłuchać muzyki i potańczyć z zespołami ludowymi. Gospodarzem, jak i uczestnikiem imprezy, jest Lubuski Zespół Pieśni i Tańca Regionalnego Centrum Animacji Kultury. Polskę reprezentuje również grupa „Hulajniki” z Milówki.

Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie Gala Tradycji w zielonogórskim amfiteatrze z udziałem wszystkich zaproszonych grup.

Zespoły zaprezentują się w swoich tradycyjnych pokazach. Oprócz tego na scenie amfiteatru będzie się odbywał wspólny występ.Magda Mądry

Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Oblicza Tradycji” potrwa do czwartku 19 lipca. Poniżej opis wszystkich zespołów, które na nim występują (źródło: rcak.pl/2018/07/13/poznaj-zespoly-mff-oblicza-tradycji).

SERBIA: Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Branko Radičević” z Rumy został założony w roku 1969. Obecnie w zespole działa osiem aktywnych grup: sześć grup szkolnych, kapela-orkiestra. Łącznie ponad 250 artystów. Celem zespołu jest, aby młodzież poznała i pokochała bogatą kulturę i tradycje narodu oraz zaprezentowanie naszego dziedzictwa w najlepszy sposób publiczności. Wszystkie choreografie oparte są na narodowych zwyczajach, oryginalnych pieśniach i muzyce serbskiego folkloru.

„Branko Radičević” uczestniczył w międzynarodowych festiwalach m.in. na Sycylii, Krecie, Sardynii, w Bułgarii, Rumunii, Serbii.

BUŁGARIA: Zespół „Zlatna Trakia” z Haskovo został założony w 1992 roku. Głównym dyrektorem artystycznym i choreografem zespołu od założenia jest Zlatka Timonova, absolwentka Akademii Muzycznej, Tańca i Teatru w Plovdiv. „Zlatna Trakia” popularyzuje bogactwo bułgarskiego folkloru w Bułgarii a także za granicą. W repertuarze znajdują się pieśni, tańce i tradycje ze wszystkich regionów Bułgarii. Wiek tancerzy w zespole waha się od 6 do 30 lat. Zespół brał udział w wielu bułgarskich i zagranicznych festiwalach. Posiada on kolekcję dyplomów i nagród. Przedstawiał tańce bułgarskie na Cyprze, w Rumunii, Grecji, Turcji, we Włoszech i w in.

MACEDONIA (Republika Macedonii): Zespół Tańca Ludowego „Bitola” z Bitola został utworzony w 1994 roku i od tego czasu zajmuje się działalnością kulturalno-artystyczną. Bitola jest wyrazem dobrej woli i potrzeb obywateli w zakresie identyfikacji kulturowej. Ma status amatorskiego zespołu. Liczy on ponad 300 młodych dziewcząt i chłopców. Tancerze są podzieleni na trzy grupy wiekowe.

Celem zespołu jest zachowanie i prezentacja folkloru etno-macedońskiego we wszystkich jego aspektach. Elementy pieśni i tradycji tańca stanowią obfite źródło duchowej inspiracji Macedończyków od stuleci do teraźniejszości i przyszłości.

POLSKA: Zespół Regionalny „Hulajniki” z Milówki powstał w 1999r. Kierownikiem zespołu jest Wanda Cojda-Potasiak. Nazwa zespołu została zaczerpnięta z gwary górali żywieckich, gdzie „hulajnik” to młody pasterz lubiący się bawić. Zespół przekształcił się z typowo dziecięcego na wielopokoleniowy Zespół Regionalny. W swoim repertuarze zespół posiada dziecięce zabawy, wiązanki pieśni i tańców góralskich oraz kolędy i pastorałki charakterystyczne dla Żywiecczyzny. „Hulajniki” koncertują w na festiwalach w Polsce i na świecie.  Do ich najważniejszych osiągnięć należy m.in.: Nagroda za Wartości Artystyczne Programu na Festiwalach w Chorwacji, Włoszech, Macedonii.

INDONEZJA: Zespół 49 JUNIOR HIGH SCHOOL  –  EAST JAKARTA został założony w szkole SMPN 49 JAKARTA TIMUR, która istnieje od 1965 roku. Uczniowie szkoły cechują się uczciwością, niezależnością, silnym duchem walki, szlachetnym charakterem. Misją szkoły jest przekazywanie wiedzy kulturalnej tym, którzy kochają tradycję muzyczną i taneczną.

Podczas festiwalu zespół zaprezentuje program pn. „WONDERFUL LAND of NANGROE ACEH”. Kraina Nangroe Aceh charakteryzuje się harmonicznym połączeniem muzyki oraz tańców kultury malajskiej i muzułmańskiej. Różnorodność figur odzwierciedla wspólnotową więź w utrzymaniu i budowaniu kultury Nangroe Aceh. Zespół występował na wielu międzynarodowych festiwalach folkloru w Malezji, Tajlandii i Korei.

GOSPODARZ

POLSKA:  Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa funkcjonuje w strukturach Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Jest zespołem wielopokoleniowym, który w tym roku świętuje swoje 65 lecie. Zespół prezentuje program artystycznie opracowany czerpiąc inspiracje z  miarodajnych źródeł (dzieła Oskara Kolberga) oraz konsultując z autorytetami z zakresu muzyki, tańca i śpiewu.

Oprócz pięknie opracowanych tańców narodowych, znajdują się fabularyzowane programy wykorzystujące folklor danego regionu np. „Wkupywanie do kawalerów” (folklor spiski), „Wołowe wesele” (kujawski) czy „Łowickie dyngusowanie”(łowicki).

Małe dzieci mają repertuar dostosowany do swego wieku i umiejętności np. program „Postraszymy je” oparty na grach i zabawach dziecięcych.

Grupa Śpiewacza posiada w repertuarze opracowane na głosy pieśni ludowe wywodzące się z różnych regionów Polski.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00