KSIĄŻKA:

Poznaj magiczne zawody… [Recenzja]

Recenzja książki “Magiczne zawody: kowal, czarodziej i alchemik” Witolda Vargasa i Pawła Zycha (Olszanica: Bosz, Szymanik i wspólnicy, 2018).

To skarbnica wiedzy o dawnych wierzeniach i opowieści, związanych z zawodem kowala, alchemika i czarodzieja. Napisał ją znany tandem pisarsko-rysowniczy, Pawła Zycha i Witolda Vargasa. Tworzenie tych opowieści było dla nich przygodą, jaką przeżywali razem podróżując, konsultując poszukiwania, wspierając się i podrzucając ciekawe informacje, a przy tym wciąż odkrywając coś nowego.

News pedagogiczny. Odcinek 6. Mówi Jadwiga Matuszczak

Z ich poszukiwań powstała doskonała lektura na temat magii kowalstwa, która stanowi tło dla licznych legend i baśni o duchu słowiańskim. Czytelnik znajdzie wiele ciekawych fragmentów o mocy magicznej różnych przedmiotów, na przykład lustra czy zwierciadła, pozna także ducha gór – Liczyrzepę, który utrudnia drogę tym bez szacunku dla terenów górzystych, odkryje na nowo postać mistrza Jana Twardowskiego i legendę z nim związaną. Miał mianowicie stworzyć lustro dla zmarłej Barbary Radziwiłłówny, aby ją wskrzesić i umożliwić jej ponowne zobaczenie przez męża , Zygmunta Augusta.

Książka oprócz wielu ciekawych opowieści zawiera piękne ilustracje obu autorów, którzy stworzyli razem serię o słowiańskich wierzeniach – Legendarz. Niewątpliwie dodatkowym walorem jest bogactwo rysunków i szkiców. Ich odpowiednia kolorystyka, styl, ornamenty ze średniowiecznych ksiąg, twarda oprawa są wpasowane w kompozycję serii.

Czytanie tej pozycji to rzadka okazja, aby zobaczyć unikatowość owych legend i baśni, mających  swe źródło już w epoce żelaza. Miłośnicy kultury słowiańskiej poznają nową drogę w Legendarzu, która jest warta dalszej eksploracji, gdyż „nadnaturalny folklor” to nie tylko upiory, stwory i potwory, lecz i ludzie, spod tak zwanej, ciemnej gwiazdy, po prostu ci inni, a mimo to potrzebni.

Szukanie otwiera przed nami wiele nowych perspektyw… Dlatego zajrzyj do tej książki z serii Legendarz, aby rozsmakować się w jednym ze skarbów naszej kultury.

 

Jadwiga Matuszczak, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze.

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00