AUDYCJE 96 FM:

Sztuczne nie znaczy gorsze. Po co ludziom wymyślone języki? [Polski na tapecie]

Na świecie funkcjonuje ok. 7 tysięcy języków. Poza takimi, które służą ludziom do codziennego porozumiewania się, językoznawcy wyróżniają tzw. języki sztuczne, celowo skonstruowane przez jakąś osobę lub grupę. Pierwotnie w założeniu ich twórców, miały służyć ludziom różnych narodowości do bezproblemowej komunikacji.

Cechą języków sztucznych jest proste do opanowania słownictwo oraz wymyślone reguły pisowni, wymowy oraz odmiany ich elementów (wymyślona fonetyka i gramatyka). Jako przykład można wymienić volapük – język stworzony na podstawie łaciny, niemieckiego i francuskiego przez księdza Martina Schleyera w 1879 roku.

Historia języków sztucznych ma również pewien polski wątek – w 1887 r. powstał bowiem język esperanto. Skonstruował go lekarz Ludwik Zamenhof, który opierał się głównie na językach romańskich, takich jak włoski czy hiszpański.

Obecnie wiele języków sztucznych powstaje na użytek literatury czy filmów fantastycznych. Gdzie możemy się z nimi zetknąć? O tym – w zapisie ostatniej audycji.

Polski na tapecie – audycja z 18.11.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00