AUDYCJE 96 FM:

Językowe podsumowanie 2016 roku [Polski na tapecie]

Dokonujemy różnych rozliczeń, postanowień i zestawień faktów z 2016 roku. Jak ten czas wspominają językoznawcy i osoby zafascynowane polszczyzną?

Na pewno istotnym wydarzeniem był 74. zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, który odbył się na Uniwersytecie Zielonogórskim. Poprzednie takie spotkanie zorganizowano na uczelni prawie dwadzieścia lat temu. 12 i 13 września 2016 roku w Zielonej Górze pojawili się specjaliści z zakresu polonistyki i filologii obcych. Zaprezentowano wówczas m.in. koncepcję internetowego słownika poprawnej polszczyzny. O zjeździe pisaliśmy w tych newsach:

Przewodnicy po labiryncie polszczyzny. Językoznawcze sławy gośćmi w Zielonej Górze

UZ gospodarzem 74. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Językoznawczego

Uwadze niektórych językoznawców prawdopodobnie nie uszła też inauguracja roku akademickiego. W tegorocznej uroczystości brał udział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. W przemówieniu do studentów i władz uczelni nawiązał do deregulacji szkolnictwa wyższego. Czym jest deregulacja i czy określenie to nie wprowadza w błąd?

Jeszcze większe emocje wzbudziła błędna nazwa ronda na Trasie Północnej. Zostało ono nazwane imieniem Ireny Sendlerowej. Na tablicy zapisano zaś: rondo „Ireny Sendlerowej”. Mieszkańcy Zielonej Góry byli na ogół zgodni co do tego, by nazwę poprawić, a list do mediów w tej sprawie napisała prof. Magdalena Steciąg z Instytutu Filologii Polskiej UZ.

Podsumowanie najważniejszych, powiązanych z językiem wydarzeń mijającego roku – poniżej.

Polski na tapecie – audycja z 23.12.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00