AUDYCJE 96 FM:

Rondo do poprawki i frazeologizmy wzięte na tapet [Polski na tapecie]

Uroczystość nadania rondu przy Trasie Północnej imienia Ireny Sendlerowej była z pewnością wielkim  wydarzeniem. Wraz z odsłonięciem tablicy pojawiły się jednak głosy niezadowolenia. Nazwisko Ireny Sendlerowej wzięto na niej w cudzysłów. Wiele osób twierdzi wręcz, że ten błąd odebrał cześć należną patronce ronda. Tę sprawę poruszyliśmy w audycji „Polski na tapecie”.

W poprzednim tygodniu w mediach upubliczniono list prof. Magdaleny Steciąg z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Językoznawczyni stwierdza w nim, że zapis ortograficzny to nie jest drobnostka, (…) na pozór niewiele znaczący cudzysłów może nieść niezamierzone treści, które nie sprzyjają pielęgnowaniu pamięci o bohaterce narodowej i patronce ronda.

Prof. Steciąg zwróciła się również do miejskich urzędników: Cieszę się z powołania w Zielonej Górze komisji ds. nazewnictwa. Mam jednak pytanie: kto wystąpi w niej w roli eksperta? Nie słyszałam, by planowano udział językoznawców. (…) W razie wątpliwości – służę pomocą.

O zdanie na temat błędnej nazwy zapytaliśmy również mieszkańców miasta. Jednogłośnie opowiadają się za poprawą napisu umieszczonego na tablicy przy rondzie.

zielonogórzanie o poprawie nazwy ronda

W trakcie audycji pojawił się również temat frazeologizmów – zwrotów i wyrażeń, których używamy w niedosłownym znaczeniu, a często również w niewłaściwej formie. Z uwagi na tytuł programu na antenie zagościł „tapet”, niemający wiele wspólnego z tapetą.

Cały odcinek „Polskiego na tapecie” – do odsłuchania poniżej.

Polski na tapecie – audycja z 14.10.

Audycja “Polski na tapecie” – w każdy piątek po 16:30 na antenie Radia Index.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: