ZIELONA GÓRA:

Zbigniew Kościk o nauce zdalnej w liceum: ” Maturzystom zabrano młodość”

Zbigniew Kościk, dyrektor jednego z zielonogórskich liceów, był gościem czwartkowej “Rozmowy na 96FM”. Na liście poruszonych tematów nie mogło więc zabraknąć kwestii dotyczących edukacji. Zwłaszcza tych na szczeblu szkoły średniej. 

Dyrektor Liceum nr 3 mówił między innymi o przygotowaniach do tegorocznej matury. Jednym z nich było przeprowadzenie kilka tygodni temu egzaminów próbnych. Uczniowie mieli możliwość rozwiązania ich zarówno w szkole, jak i w domach. Ci drudzy zmierzyli się więc nie tylko ze szkolnymi przedmiotami, ale także z pokusą ściągania. Kościk uważa, że był to swego rodzaju test na dojrzałość.

Jeżeli maturzysta mówi o dorosłości, jest osobą dojrzałą, to nie korzysta podczas egzaminu na przykład z Wikipedii czy innych źródeł. Stara się zmierzyć z tym zestawem. Żeby pokazać co umie, czego nie umie. Żeby dać szansę jeszcze nauczycielowi przygotowania go lepszego do maja. A czy tak zrobił – to już element dorosłości. 

Gość “Rozmowy na 96FM” nie krył jednak żalu o zabranie licealistom ich młodości. Poprzez pandemiczne restrykcje i nauczanie zdalne.

Każdy, kto skończył liceum teraz się gdzieś pod noskiem uśmiecha. Przywołuje miłe chwile z czasów liceum. Wspaniałe wyjazdy, wycieczki, spotkania, studniówka, osiemnastki. To w zasadzie zostało dla tych maturzystów bezpowrotnie zabrane. 

Nie zabrakło też podsumowania nauki zdalnej na poziomie kształcenia wczesnoszkolnego. Według Kościka podjęcie ostatecznej decyzji o powrocie klas 1-3 jest zapewne trudne. Ze względów pandemicznych.  Bo z jednej strony jest chodzi o bezpieczeństwo. Z drugiej jednak brana jest pod uwagę chęć aktywności zawodowej rodziców.

Zobacz więcej
Back to top button
X