ZIELONA GÓRA:

Zachód dziki czy oswojony? Ziemia Lubuska po 1945 roku

Ziemie Zachodnie, Ziemie Odzyskane czy „polski Dziki Zachód”. Terytoria zasiedlone po 1945 roku zyskiwały różne nazwy. Dla wielu przymusowa migracja, poprzedzona traumą wojny, nie była dobrym doświadczeniem. Na ile czuli się tutaj u siebie? Tym zagadnieniem zajmuje się prof. Beata Halicka.

Wykładowczyni Collegium Polonicum w Słubicach opowie o tym, jak osadnicy budowali społeczeństwo i jak odnaleźli się w niemieckim dotychczas dziedzictwie. Te wspomnienia zawarła również w książce „Mój dom nad Odrą. Pamiętniki osadników Ziem Zachodnich po 1945 roku”. Poruszy też kwestię, na ile swobodnie czujemy się dziś na Ziemi Lubuskiej.

Autorka książki na co dzień bada zagadnienia nacjonalizmu, przymusowych migracji w XX wieku i tożsamości na pograniczach. W 2016 r. jej publikacja „Polski Dziki Zachód” otrzymała Nagrodę Identitas w kategorii „najlepsza książka historyczna roku”.

Wykład prof. Beaty Halickiej „Mieszkańcy Ziem Zachodnich w poszukiwaniu tożsamości” odbędzie się 26 września o 17:00 w Piekarni Cichej Kobiety.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: