ZIELONA GÓRA:

Urząd Statystyczny pyta o nasze zdrowie. Co zawiera ankieta?

Do naszych drzwi mogą zapukać ankieterzy. Będą to przedstawiciele Urzędu Statystycznego. W naszym regionie trwa bowiem badanie dotyczące zdrowia. Do udziału w nim zostało wytypowanych kilkaset gospodarstw domowych z całego województwa.

Pracownicy Urzędu Statystycznego będą odwiedzać domy Lubuszan. Będą pytać o to, jak oceniamy swój stan zdrowia, jaki jest nasz tryb życia czy nawyki żywieniowe.

A oprócz tego taki demograficzno-społeczny kontekst, czyli czy osoba, która przekazuje informacje o swoim stanie zdrowia, mieszka w rodzinie dwupokoleniowej, wielopokoleniowej, czy jest jeszcze aktywna zawodowo. Każda rodzina, gospodarstwo domowe, jest reprezentantem pewnej grupy społecznej. W związku z tym bardzo ważne jest, żeby informacje, które nam przekaże, były zgodne z prawdą i żeby w ogóle były.Krystyna Motyl, Urząd Statystyczny w Zielonej Górze

Ankieterzy są wyposażeni w legitymacje i upoważnienia. Ich tożsamość można sprawdzić, dzwoniąc do urzędu statystycznego. Badanie trwa od połowy września i zakończy się w grudniu.

Wszystkie zamieszkujące osoby powyżej 15. roku życia udzielają odpowiedzi samodzielnie. O dzieciach udziela odpowiedzi osoba dorosła lub opiekun. Ankieterzy sukcesywnie umawiają się z respondentami na przeprowadzenie tego wywiadu. Będziemy starali się skontaktować z wszystkimi wylosowanymi rodzinami przynajmniej parę dni przed świętami, żeby to było zakończone.Krystyna Motyl

Europejskie Ankietowe Badanie Zdrowia służy tworzeniu europejskiego systemu opieki zdrowotnej. Jest również przydatne w opracowywaniu programów krajowych.

Badanie odbywa się co 5 lat we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Poprzedni raport z ankiety wykazał m.in., że ponad połowa Polaków ocenia swój stan zdrowia jako dobry. Średnio na ćwiczeniach fizycznych spędzamy średnio pół godziny w tygodniu. W 2014 r. odsetek osób z nadwagą wynosił 44% w przypadku mężczyzn i 30% w przypadku kobiet.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: