ZIELONA GÓRA:

Szefowa krajowej Nowoczesnej o wyborach samorządowych: „Koalicja z PO jest trudna”

Wizyta Katarzyny Lubnauer w Zielonej Górze

W ubiegłym tygodniu Nowoczesna przedstawiła swój plan na wybory samorządowe w Lubuskiem. Przewodniczący lokalnych struktur ugrupowania, Paweł Pudłowski, podkreślił, że wspólny start z Platformą Obywatelską dotyczy wszystkich regionów. Mówiła o tym również Katarzyna Lubnauer.

Przewodnicząca krajowej Nowoczesnej przyjechała do Zielonej Góry w ramach swojej podróży po większych i średnich miastach Polski. Przyznała, że koalicja z Platformą Obywatelską nie należy do łatwych:

Wielokrotnie dość surowo ocenialiśmy lata rządów PO-PSL. To się nie zmieniło, w dalszym ciągu uważamy, że były rzeczy, które wymagają negatywnej oceny. Jak choćby OFE czy kwestia słynnej polityki „ciepłej wody w kranie”, czyli tego, że pewne reformy nie były podejmowane. Dobrym przykładem jest to, co w tej chwili się dzieje – mamy kary za czystość powietrza, właściwie za to, że to powietrze jest tak brudne.Katarzyna Lubnauer

Lubnauer uważa, że dbałość o poprawę jakości powietrza to jeden z priorytetów dla Polski. Skrytykowała słowa byłego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który problem nazwał teoretycznym. – Ponad 40 tysięcy ludzi rocznie umiera przedwcześnie – to jest ten teoretyczny problem – ironizowała. Dziś Nowoczesna złożyła pakiet czterech ustaw antysmogowych. Dotyczą one np. kar za usuwanie filtrów cząstek stałych.

Inne elementy programu Nowoczesnej to m.in. ochrona praw obywatelskich. Stąd projekty ustaw o świadomej prokreacji, przemocy ekonomicznej i związkach partnerskich.

Co do wyznaczonych kandydatów na prezydentów średnich miast w wyborach samorządowych, szefowa Nowoczesnej poinformowała, że będą oni zatwierdzani przez zarząd krajowy. Żadna decyzja nie będzie jednak wbrew regionalnym władzom partii.

Staramy się zawsze realizować takie oczekiwania, jakie mają członkowie Nowoczesnej w regionie. Tam, gdzie są takie oczekiwania, staramy się wystawiać swoich kandydatów. Prawdopodobnie będziemy mieć swoją kandydatkę w Gdańsku, szczególnie że w tej chwili Platforma Obywatelska ma duży problem. Przypomnę, że tam jest problem pana prezydenta Adamowicza, który trochę stawia swój interes prywatny nad interes ugrupowania, z którego się wywodzi.Katarzyna Lubnauer

W Zielonej Górze kandydat ma być natomiast wyłoniony w formie prawyborów. – Jesteśmy w dialogu z Platformą Obywatelską, porównamy naszych kandydatów i wybierzemy tego, który będzie bardziej rokował na zwycięstwo – przypomniał Paweł Pudłowski.

Nowoczesna zakłada, że poda nazwiska wszystkich kandydatów do końca kwietnia.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: