ZIELONA GÓRA:

Jedziesz na wakacje? Najpierw obowiązkowo na kontrolę! Co sprawdzić w aucie?

Zanim wybierzemy się samochodem na wakacyjną wycieczkę, skręćmy najpierw w stronę warsztatu. Dobry stan techniczny auta to nie tylko gwarancja naszego bezpieczeństwa, ale i tego, że unikniemy mandatu w razie kontroli.

Przed wyjazdem część elementów pojazdu możemy także sprawdzić sami

Czyli stan opon, ciśnienie w oponach, stan koła zapasowego, oleje, płyny eksploatacyjne. Natomiast żeby sprawdzić resztę, należy udać się przykładowo na stację kontroli pojazdów. Tam możemy sprawdzić stan zawieszenia, układu hamulcowego, układu kierowniczego. Jeśli coś wymaga wymiany, proponowałbym to wymienić zawczasuradzi Paweł Szafrański, elektromechanik.

Dodatkowo, jeżeli wybieramy się za granicę, dowiedzmy się, jakie przepisy ruchu drogowego obowiązują w danym kraju. Od tego zależy również wyposażenie naszego samochodu.

Potrzebujemy w niektórych państwach kamizelek odblaskowych, w niektórych – zapasowych żarówek. Gaśnica i trójkąt są chyba obowiązkowym wyposażeniem w każdym kraju.Paweł Szafrański

W szczególnie upalne lato ważny jest dobry stan układu chłodzącego i klimatyzacji. Przegląd klimatyzacji robimy przynajmniej raz w roku, maksymalnie co dwa lata.

Przegląd klimatyzacji polega przede wszystkim na sprawdzeniu ilości czynnika, stanu chłodnicy, odgrzybieniu układu klimatyzacji i wymianie filtra kabinowego, jeśli występuje. Paweł Szafrański

Jeśli zgłaszamy sią na przegląd do stacji kontroli pojazdów, pamiętajmy, że na naprawę usterek mamy dwa tygodnie. Potem musimy odwiedzić stację ponownie na badanie poprawkowe.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00