ZIELONA GÓRA:

Gaz ziemny, ropa i elektryczność – złoto naszego regionu. Złoty jest też jubileusz górnictwa!

22 lipca 1968 roku zaczęła się pisać historia górnictwa naftowego w Zielonej Górze. Tym początkiem był odwiert w okolicznym Zatoniu. 50 lat od tego wydarzenia obecne Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – Oddział Zielona Góra wspomina swoje początki, ale i rysuje wizję przyszłości przemysłu wydobywczego w regionie.

Pół wieku temu w mieście zostało powołane również Przedsiębiorstwo Poszukiwań Naftowych. Z upływem czasu wyodrębniły się z niego spółki PN Diament (obecnie Exalo Drilling) oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – Oddział Geologii i Eksploatacji. Zwiększyła się też liczba wydobywanych surowców.

Kolejne odkrycia coraz to większych złóż pozwoliły na naprawdę duży rozwój. Jesteśmy w tej chwili tak naprawdę największym producentem gazu i ropy w Polsce na lądzie. Na początku wydobywaliśmy ropę i gaz. W tej chwili nasze produkty to siarka, LPG, koncentrat helu oraz ostatnio energia elektryczna zarówno na potrzeby własne, jak i systemu. Staliśmy się po prostu dużym przedsiębiorstwem multienergetycznym.Krzysztof Krupiński, dyrektor zielonogórskiego oddziału Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa

Największe terenowe przedsięwzięcia PGNiG to m.in. trzecia co do wielkości kopalnia ropy naftowej Radoszyn. Niemal co roku spółka uruchamia nowe odwierty. Współpracuje też z Oddziałem Geologii i Eksploatacji PGNiG w Warszawie.

50 lat działalności firmy to również osobiste historie wielu pracowników. Z PGNiG nadal współpracują osoby, które były zatrudnione już na samym początku funkcjonowania oddziału.

Trzeba powiedzieć, że nawet jeżeli w tej chwili już nie pracują, to wspomagają nas swoją wiedzą i doświadczeniem. Te 50 lat dosyć szybko minęło, ale należy pamiętać, że poszukiwanie oraz eksploatacja ropy i gazu zaczęła się na Podkarpaciu. Tamci fachowcy przyjechali tutaj, rozpoczęli pracę na naszym Niżu Polskim i część z nich tutaj pozostała.Krzysztof Krupiński

Z okazji 50-lecia górnictwa naftowego w Zatoniu została odsłonięta głowica eksploatacyjna. Następnie święto przeniosło się do Zielonej Góry. W Filharmonii Zielonogórskiej wręczono m.in. odznaczenia Ministra Energii „Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego”.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00