ZIELONA GÓRA:

Dojrzali studenci zainaugurowali rok. „Uniwersytet Trzeciego Wieku jest jak dom”

W auli Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się inauguracja roku akademickiego. To nie pomyłka – swoje akademickie święto mieli bowiem seniorzy. Nowy rok działalności rozpoczął Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

To już 28. inauguracja roku dla zielonogórskich słuchaczy UTW. Od 1992 roku instytucja spełnia ważną misję – pokazuje, że można i trzeba uczyć się przez całe życie.

Kształcąc ustawicznie, pomagamy ludziom starszym zmieniać kontakty z drugim człowiekiem, zmieniać postawy w tych kontaktach. Chcemy odnalezienia radości w realizacji wspólnych marzeń w jesieni życia. Celem naszej działalności jest rozwijanie sprawności intelektualnej, fizycznej i kulturalnej członków naszego uniwersytetu, a także budowanie więzi międzyludzkich.Zofia Banaszak, rektor Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku działa wiele grup, m.in. kabaret „Monte Verde”, chór „Moderato”, kilka klubów fotograficznych i plastycznych oraz kluby naukowe. Pozwalają one seniorom rozwijać swoje zainteresowania, znajdować nowe hobby, a przede wszystkim – nawiązywać nowe znajomości.

Wynajduję sobie takie aktywności, które akurat mi pasują, czyli gimnastykę, basen, języki, ulepszenie swoich umiejętności komputerowych. W tym wieku trudno mówić o tym, że człowiek czymś się nie interesował w ciągu życia. Nie dzielę tego na czas przed i po emeryturze, cały czas jestem czynna. Znalazłam tutaj wielu znajomych, wielu nowych znajomych – osoby, które są otwarte, towarzyskie. Na pewno to sprzyja temu, żeby otwierać się i zawierać nowe znajomości.Mirosława Antoniewicz

– Budujemy domy kultury, szkoły, a tak naprawdę chyba wstyd nam, że nie wybudowaliśmy do dzisiaj domu dla uniwersytetu trzeciego wieku. Wierzę w to, że go stworzymy – mówił do seniorów prezydent Janusz Kubicki. Wspominał też zmarłą we wrześniu słuchaczkę UTW, Jadwigę Korcz-Dziadosz.

Z dużą uwagą słuchałem słów pani prezes, która mówiła o dziesiątkach, setkach inicjatyw, które realizujecie. Mówiła również o tym, kogo nie ma dzisiaj z nami. Nie ma z nami między innymi Jadwigi Korcz-Dziadosz. Zawsze będę miał w pamięci jej uśmiech. Ale wiem, że ona gdzieś tam u góry jest z nami i patrzy na to, co dzieje się w jej domu. Bo Uniwersytet Trzeciego Wieku to był jej dom. My ten dom dalej chcemy urządzać i dalej wspólnie będziemy go tworzyć.Janusz Kubicki

Podczas inauguracji prezydent miasta wręczył medale zasłużonym członkom ZUTW. Otrzymali je m.in. Bogumiła Hyla-Dąbek, Elżbieta Józefowicz i Bolesław Polarczyk.

Na zajęcia w Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku uczęszcza ponad 1000 osób. Najstarsza słuchaczka ma 98 lat, najmłodsza – 52 lata, a średnia wieku to 71 lat.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: