ZIELONA GÓRA:

Dodaj skrzydeł młodym ludziom i chwyć kijki! Nordic walking w ważnym celu

Wyprawka dla dziecka czy nastolatka kojarzy się głównie ze szkołą. Są jednak osoby, które takowej potrzebują, by rozpocząć dorosłe życie. Dla usamodzielniających się wychowanków Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych odbędzie się Anielski Marsz Nordic Walking.

Jednym z inicjatorów akcji jest zielonogórski radny Paweł Wysocki. Podkreśla, że młodzi ludzie otrzymują pomoc, ale nie jest ona wystarczająca.

Powiem szczerze, że jeszcze dwa miesiące temu nie wiedziałem, z jakimi problemami młodzież, która opuszcza Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą się spotyka. Okazuje się, że państwo pomaga jedynie przyznając 6 tysięcy złotych. I te 6 tysięcy młodzież dostaje dopiero, jeżeli dostaje mieszkanie. Tak naprawdę taki młody człowiek ma plecak ze swoimi ubraniami, szczoteczkę do zębów i nic więcej. Wychodzi w dorosłe życie, nie ma rodziców, którzy mu pomogą, bo często biologiczni rodzice nie opiekują się tym dzieckiem. Dlatego chcieliśmy umożliwić przygotowanie wyprawek dla tych dzieci. Dlatego ten marsz dla ludzi o wielkich sercach, dla naszych aniołów.Paweł Wysocki

Dyrektor Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przyznaje, że mimo nieraz dużych potrzeb, wychowankowie nie zawsze o nich mówią:

To są bardzo wrażliwi, skromni ludzie. Bardzo często też nie mają świadomości tego, co jest potrzebne w dorosłym życiu. Tutaj całe przedstawicielstwo miasta zapewnia im wszystko, co może: domki rodzinkowe, komfortowe warunki, wyżywienie, ubranie, pomoc szkolną. Często też nie mają świadomości, co będzie potrzebne, kiedy stąd wyjdą. To jest ogromna praca wychowawców i specjalistów w postaci psychologa, pedagoga. Ta decyzja, która jest jedną z ważniejszych – czy to jest czas na wyjście z placówki – jest podszyta bardzo dużym lękiem. Ten lęk my cały czas oswajamy. Pokazujemy ich umiejętności, pokazujemy też motywację do tego.Marzena Pawlinow

Przeciętny wiek wychowanka to 15-18 lat. Często jest to młodzież z trudnościami w nauce czy problemami społecznymi. Efekty ich pobytu w placówce są jednak zadowalające. Niedawno w POW odbyło się spotkanie byłych podopiecznych.

Anielski Marsz Nordic Walking poprowadzi instruktorka tej formy aktywności, Grażyna Wyczałkowska. Uczestnicy mogą liczyć na świetną zabawę oraz przygotowanie do pokonania trasy.

Trasa jest 3-kilometrowa, bardzo urozmaicona, tutaj w okolicach tej placówki. Wszyscy zaczniemy od rozgrzewki. Następnie poszczególne kategorie wiekowe będą ustawiane. Będziemy wypuszczać zawodników co pół godziny, do momentu kiedy wróci ostatnia osoba z trasy. Większość osób posiada kijki. Oczywiście będziemy mieli w zanadrzu również dodatkowe, dla osób, które w ostatniej chwili zdecydowałyby się na taki krok. Około 30 kijków będzie do dyspozycji.Grażyna Wyczałkowska

Anielski Marsz Nordic Walking wystartuje 9 września o godzinie 15:00 w parku przy siedzibie POW, przy alei Wojska Polskiego 116 B. W razie wolnych miejsc można zapisać się w dniu wydarzenia. Wpisowe to 20 złotych dla dorosłych, 30 złotych dla rodzin i 10 złotych dla dzieci od 10. roku życia.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii wiekowej otrzymają figurki aniołów, a wszyscy zawodnicy – pamiątkowe medale. Dodatkowe nagrody to m.in. nagroda dla najstarszego i najmłodszego uczestnika oraz osoby w anielskim stroju sportowym.

Podopiecznych Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych można również wesprzeć rzeczowo. Wystarczy przynieść nowe rzeczy, m.in. pościel, które będzie można pozostawić w przygotowanych koszach.

fot. Aleksandra Pietruszewska

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: