ZIELONA GÓRA:

Już dziś Noc Fortyfikacji

Schrony na terenie miasta kryją przed nami wiele tajemnic. Ich długie korytarze to miejsca, w których bardzo dobrze czują się pasjonaci obronności. Nie wszystkie obiekty nadają się do zwiedzania, dlatego warto korzystać z okazji, gdy udostępniony jest chociaż jeden z nich. A taką szansą będzie Noc Fortyfikacji.

Poniemiecki schron znajduje się m.in. pod Placem Słowiańskim. Został wybudowany jeszcze przed II wojną światową.

Ma zmierzoną przez nas powierzchnię – ponad 250 metrów kwadratowych. Są to oczywiście tylko korytarze, które skręcają pod kątem 90 stopni, średnio co 15-20 metrów. No ale taki obiekt się tutaj znajduje, widać to między innymi po pozostałościach rur wentylacyjnych.Michał Rządzki, prezes fundacji HIFI

W trakcie Nocy Fortyfikacji w Zielonej Górze dostępny do zwiedzania będzie jednak obiekt przy ulicy Lisiej 55a. Powstał przed 1945 rokiem, jego powierzchnia użytkowa to 240 metrów kwadratowych, a pojemność – 250 osób.

W tę sobotę, 19 stycznia udostępniamy schron od godziny 18:00 do 22:00. Mam nadzieję, że troszkę dłużej, jeżeli będzie taka frekwencja, jaką mieliśmy na otwarciu, bo na otwarcie schronu przyszło do nas ponad 1000 osób.Michał Rządzki

Poza samym zwiedzaniem schronu będzie można podziwiać trzy miniwystawy. Zaprezentowane będą np. maski przeciwgazowe z różnych krajów i okresów historycznych oraz sprzęt do rozpoznawania skażeń.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: