ZIELONA GÓRA:

100-lecie PCK uhonorowane bachusikiem. Znajdziemy go przy ulicy Jedności

Mapa zielonogórskich bachusików znów wymaga aktualizacji. A to za sprawą kolejnej figurki, która stanęła w mieście. Powstała na cześć jednej z najbardziej popularnych organizacji humanitarnych – PCK.

Nowy bachusik upamiętnia dwie ważne rocznice związane z funkcjonowaniem Polskiego Czerwonego Krzyża w Polsce – wyjaśnia Bogusława Fediuk-Pelińska z Lubuskiego Oddziału Okręgowego PCK.

To setna rocznica Polskiego Czerwonego Krzyża – powstał właśnie 18 stycznia 1919 roku. W ubiegłym roku natomiast obchodziliśmy 60-lecie ruchu honorowego krwiodawstwa PCK w Polsce. I między innymi z inicjatywy naszych Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi, członków PCK, zostało zasygnalizowane, żeby w jakiś sposób upamiętnić tę datę.Bogusława Fediuk-Pelińska

Rzeźba otrzymała imię Pecekjusz, które również w oczywisty sposób nawiązuje do organizacji. Wybrano je w drodze konkursu.

Twórcą bachusika jest Artur Wochniak – artysta, który wykonał już wiele figurek z tej serii. Jego Pecekjusz, poza atrybutami ściśle związanymi z winiarską tradycją miasta, ma u boku symbol jednej z organizacji będących częścią PCK – Klubu Wiewiórka.

To jest Bachusik niosący pomoc, w związku z czym ma wyciągnięte dłonie z kielichem i winogronem – to są typowe atrybuty bachusikowe. Oprócz tego jest mała postać: wiewiórka, która jest symbolem młodzieży związanej z PCK. Myślę, że jest to żartobliwy, fajny motyw. Generalnie jest to Bachus, który niesie pomoc, niesie dary. Ma również beczkę przewieszoną przez ramię – może z krwią, może z winem. Prace przebiegały standardowo. Za każdym razem staram się w sposób świeży i nowy podchodzić do swoich rzeźb, tak aby się nie powtarzać i nie zanudzać widzów.Artur Wochniak

Bachusik Pecekjusz znalazł się przy ulicy Jedności, na schodach, które prowadzą do Sądu Rejonowego. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ w pobliżu swoje biuro ma Lubuski Oddział Okręgowy PCK.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00