KULTURA:MUZYKA:UCZELNIA:

20 lat Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego part I

20-latki to ja i Ty! Nie tylko Radio Index świętuje w tym roku ten wyjątkowy jubileusz. Wczoraj, w auli UZ przy ulicy Podgórnej 50, swoje 20-lecie działalności artystycznej świętował Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego. Głównym tematem pierwszego koncertu był swing. Nie zabrakło również specjalnych gości.

Swing z języka angielskiego oznacza „kołysać się”. Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego stoi stabilnie na deskach polskiej i światowej sceny jazzowej. Jeśli swinguje, to tylko w repertuarze, a ten niezmiennie od lat różnorodny. Na pierwszy z trzech koncertów z okazji jubileuszu, zespół pod batutą prof. dr hab. Jerzego Szymaniuka, przygotował standardy jazzowe z okresu swingu, jak i we współczesnych aranżacjach. Na  samym “kołysaniu” jubileusz się jednak nie skończy.

Zapraszam wszystkich serdecznie na kolejne koncerty w ramach obchodów 20-lecia Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego, a mianowicie na koncert z okazji inauguracji roku akademickiego oraz w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Green Town of Jazz pt. „Tribute to Andrzej Zaucha” z gościnnym udziałem Janusza Szroma.prof. dr hab. Jerzy Szymaniuk

“20 Years In Full Swing” również nie obył się bez gości. Na scenie usłyszeliśmy Andrzeja Dąbrowskiego – piosenkarza, perkusistę, kompozytora, dziennikarza, a także kierowcę rajdowego, uznawanego za jednego z najlepszych wokalistów jazzowych w Polsce. U boku Big Bandu zaprezentował się także Wojciech Myrczek – uznawany za „jazzowy głos młodego pokolenia”, zwycięzca między innymi: Grand Prix w konkursie “Jazz Voices 2011″(Litwa) czy I miejsca w konkursie “Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu” (2007). Wśród wokalistów i solistów znaleźli się również studenci i nauczyciele akademiccy związani z uczelnią, w tym Magdalena Janicka (finalistka ostatniej edycji The Voice of Poland) oraz Paulina Gołębiowska wraz z prowadzonym przez nią zespołem wokalnym.

Z Big Bandem pod dyrekcją prof. Jerzego Szymaniuka pracujemy już od wielu lat. Ta historia zaczęła się jeszcze za moich czasów studenckich, bo ja też jestem absolwentką tego wydziału. Już wtedy graliśmy koncerty razem, więc jest to swojego rodzaju kontynuacja. Czujemy się razem dobrze i komfortowo. Myślę, że ta granica między byciem wykładowcą, a studentem gdzieś na scenie się zaciera. Zawsze to są miłe doświadczenia. My, jako wydział Jazzu i Muzyki Estradowej nie mamy się czego wstydzić. Mamy bardzo uzdolnionych studentów.Paulina Gołębiowska
W ramach przygotowań do dzisiejszego koncertu znacznie wcześniej dostaliśmy propozycję utworów i nuty. Tak naprawdę to kilka dni temu odbyła się próba z Big Bandem. Na pierwszym koncercie klasyka i standardy muzyki jazzowej. Myślę, że jak ktoś słucha tego gatunku to na pewno będzie coś miłego dla ucha. Mam ogromny zaszczyt występować tutaj tak naprawdę z gwiazdami wokalistyki jazzowej, czyli Panią prof. Pauliną Gołębiowską, światowej sławy Panem Andrzejem Dąbrowskim i Panem Wojciechem Myrczkiem. Nawet, jak wchodzimy na scenę razem, ja i tak mam respekt dla tych osób. Magdalena Janicka

Zobaczcie również fotorelację z koncertu:

Koncert 20 Years In Full Swing był pierwszym z cyklu koncertów, które towarzyszą obchodom jubileuszu 20-lecia. Do stycznia przyszłego roku odbędą się jeszcze 3 koncerty – w październiku (koncert z okazji inauguracji roku akademickiego 2018/2019), w listopadzie (koncert Tribute to Andrzej Zaucha, z udziałem Janusza Szroma, w ramach XIV Festiwal Green Town of Jazz) i w styczniu 2019 r. (Koncert Noworoczny).

Dodatkowo, w siedzibie Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Licealnej 9 (parter) można oglądać wystawę poświęconą Big Bandowi UZ pt. Dwie dekady swingu!

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: