LUBUSKIE:

Po raz piąty zagrają klasycznie dla lubuskiego!

Rozpoczęła się piąta edycja Lubuskiego Festiwalu Muzycznego, który odbywać będzie się w Zielonej Górze, Łagowie oraz na terenach całego naszego regionu. To nie lada wydarzenie dla wszystkich, którzy odnajdują przyjemność z słuchania tak zwanej muzyki klasycznej.

Wszystko zaczęło się od Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich, które przerodziły się w Lubuski Festiwal Muzyczny. Były one sygnałem, że potrzebne są spotkania środowisk artystycznych, wymiana doświadczeń i rozpowszechniania muzyki klasycznej.

– To jest oczywiście V Lubuski Festiwal Muzyczny, a dlatego tak nazwaliśmy, że z kursów muzycznych, które prowadziliśmy w ubiegłych latach, a były to obój, klarnet, altówka – postanowiliśmy zrobić coś jeszcze większego. W zasadzie dołączyliśmy do tego koncerty po całym województwie, zaprosiliśmy też artystów, którzy mają uznaną już renomę. Także dużo będzie się działo – mówił Michał Mogiła, prezes Stowarzyszenia Artystów Zdolni do Wszystkiego.

Podczas festiwalu będzie można wziąć udział nie tylko w koncertach i recitalach, ale również konkursach, pokazach filmowych i wykładach z psychologii motywacji. Jednymi z najbardziej znanych, podczas tegorocznej edycji, będą: Janusz Wawrowski, Renata Kuczyńska, Arkadiusz Krupa oraz Krzysztof Tymendorf. Jest to również sposób na skuszenie mieszkańców naszego regionu do zapoznania się z muzyką klasyczną i kameralną. Udało się to m.in. podczas Statku Kultury w Cigacicach.

– Moim zdaniem to jest super pomysł, żeby wyjść z muzyką klasyczną, nie tylko rozrywkową, ale klasyczną właśnie, poważną do ludzi. Nie w budynkach, filharmoniach, salach koncertowych, ale też zwykłych miejscach, które się cieszą jakąś popularnością, gdzie jest przemiła atmosfera i wspaniałe widoki. Myślę, że to był strzał w dziesiątkę z tym koncertem na Statku Kultury. Fakt, że festiwal dzieje się na przestrzeni całego miesiąca, jest dowodem, że jest duże zainteresowanie nie tylko wykonawców, ale i słuchaczy. Próbujemy robić te koncerty o godzinach, gdzie wszyscy mogą w nich uczęszczać. Dlatego też festiwal trwa cały miesiąc i mam nadzieję, że wszystkim to ułatwi sytuację, aby przyjść na koncert i posłuchać – dodała Anna Szul.

Festiwal rozpocznie się od koncertu w Muzeum Ziemi Lubuskiej 6 kwietnia, o godzinie 19:00. Trwać będzie do 30 kwietnia. Program wydarzenia znajdziecie na stronie wydarzenia http://lubuskifestiwalmuzyczny.com/. Więcej informacji usłyszycie w zapisie całej rozmowy Mateusza Kasperczyka z organizatorami Lubuskiego Festiwalu Muzycznego.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: