LUBUSKIE:

Panie mają głos w samorządzie. We wrześniu zbierze się Wojewódzka Rada Kobiet

W Lubuskiem zaczęła działać Wojewódzka Rada Kobiet. To 15 pań, które reprezentują różne środowiska. Pracują w samorządzie, na uczelni, są działaczkami społecznymi. Chcą sprawić, by Lubuszanki aktywniej włączały się w funkcjonowanie regionu.

Członkinie rady będą analizować potrzeby kobiet m.in. w zakresie edukacji, rynku pracy, zdrowia czy polityki społecznej. Inicjatorką powołania organizacji jest Zofia Szozda z grupy Wspólna Zielona Góra.

Początkowo myślałyśmy o założeniu Miejskiej Rady Kobiet, jednak spotykałyśmy się i dyskutowałyśmy, że w Zielonej Górze, w Gorzowie, w większych miastach mamy większe możliwości, dostęp do różnych instytucji. W mniejszych miejscowościach kobiety nie mają takiego samego dostępu, ale tkwi w nich potencjał. Jest mnóstwo aktywistek, społeczniczek, których potencjał trzeba wykorzystać.Zofia Szozda

Do Wojewódzkiej Rady Kobiet należy m.in. prof. Bogumiła Burda z Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest znana Lubuszanom również jako prezeska Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Nerka”, które promuje ideę przeszczepów i zdrowy styl życia.

Równe traktowanie powinniśmy zacząć od najmłodszych. Uczyć dzieci, średnie pokolenie i nas dorosłych. Sięgnąć po to, że dostępność do usług medycznych, do in vitro, wielu elementów – także w życiu intelektualnym, zawodowym i społecznym. To będzie moja praca, mam nadzieję, że uda nam się wiele wspólnego uczynić.prof. Bogumiła Burda

Słubice reprezentuje Kazimiera Jakubowska, przewodnicząca Powiatowej Rady Kobiet.

Prowadzę Powiatową Radę Kobiet przy staroście słubickim. To jest bardzo ważna rada, która po prostu pomaga staroście decydować o niektórych sprawach na rzecz kobiet, ich rodzin i nie tylko. Bardzo ważne jest to, że pani marszałek swoim zarządzeniem powołała Wojewódzką Radę Kobiet, w której się znalazłam. Mam ogromny zaszczyt przekazywać swoje doświadczenie.Kazimiera Jakubowska

Wojewódzka Rada Kobiet to organ doradczy i opiniodawczy dla marszałek województwa. Panie będą zabierać głos w sprawach, która dotyczą Lubuszanek.

Jak przekonuje Elżbieta Polak, Wojewódzka Rada Kobiet nie wyklucza mężczyzn. – Zadbamy również o ich aktywność w ramach Europejskiej Deklaracji Równości – mówi marszałek województwa. Pierwsze posiedzenie rady zaplanowano na 2 września.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00