LUBUSKIE:

Lubuskie w transportowym korytarzu Europy. Myśli o rozbudowie trasy S3

Regiony wzdłuż osi Bałtyk-Adriatyk jednoczą się we współpracy. Chcą m.in. zapełnić transportowe luki w Centralnej Europie. W tym celu w 2014 r. powstało Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej „Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy”. Przedwczoraj w Zielonej Górze odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego tego ugrupowania.

Przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego został Tadeusz Jędrzejczak, członek zarządu województwa lubuskiego. – To oznacza, że przez najbliższy rok województwo lubuskie będzie przewodniczyło, nadawało ton, tempo i tematykę merytoryczną naszych spotkań – wyjaśniał w trakcie konferencji prasowej. Wymienił też zadania, jakie w związku z przewodnictwem stawia przed sobą Lubuskie.

Będąc tym regionem, który zarządza funkcjonowaniem tego ugrupowania, chcemy zwołać w maju Radę Nadzorczą ugrupowania. Podejmie ona decyzję o funkcjonowaniu sekretariatu wspólnego dla wszystkich regionów. Chcemy, by ten sekretariat działał bardziej dynamicznie. Myślimy przede wszystkim o włączeniu do informacji turystycznej dla wszystkich regionów naszego Szlaku Wina i Miodu, ale również innych atrakcji. Jest wstępna zgoda pozostałych regionów. Sprawa druga: myślimy o doprowadzenie dróg, a więc kontynuację budowy S3, następnie budowę połączeń drogowych i kolejowych na południu Europy.Tadeusz Jędrzejczak

Ugrupowanie zamierza również korzystać z doświadczenia naukowców. Realizacja jego projektów i programów  ma się odbywać we współpracy z zespołami eksperckimi z uniwersytetów czy politechnik.

Korzystając z okazji, że będą pieniądze na projekty realizowane przez ugrupowanie, chcielibyśmy, aby również naukowcy z różnych krajów, regionów, uniwersytetów i politechnik brali udział w opracowaniu koncepcji, które są związane z programami.Tadeusz Jędrzejczak

Poza naszym regionem do Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego należy m.in. województwo dolnośląskie, zachodniopomorskie, chorwacki Varazdin i szwedzka Skania. Status obserwatora w stowarzyszeniu ma województwo opolskie. W przyszłości ma się jednak stać jego stałym członkiem.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: