LUBUSKIE:

Finansowe i diagnostyczne uderzenie nie tylko w nowotwory. Oddział Hematologii gorzowskiego szpitala z dotacją na sprzęt

Inwestycje w ochronę zdrowia w Gorzowie Wielkopolskim to nie tylko radioterapia. Na mocy umowy z Urzędem Marszałkowskim dofinansowanie otrzyma Oddział Hematologii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego. Oddziałowi przyznano 2 miliony złotych na zakup sprzętu diagnostycznego, służącego m.in. do badania genów w komórkach. Decyzja zapadła już podczas sesji sejmiku województwa.

– Wiem o tym, że zarząd województwa bardzo wspiera szpital w Gorzowie Wielkopolskim. Chcę przypomnieć, że realizujemy w tej chwili w moim przekonaniu najważniejszą od 20 lat inwestycję związaną z radioterapią. (…) Tym bardziej cieszę się, że dostrzeżone zostały problemy naszego oddziału hematologicznego. Te dwa miliony (…) jeszcze w tym roku wydamy (…) w sposób prawidłowy, dla poprawienia bezpieczeństwa i zdrowia pacjentów – zapewnił prezes szpitala, Jerzy Ostrouch.

Jedną z najważniejszych korzyści związanych z dotacją oraz modernizacją oddziału jest ograniczenie wyjazdów pacjentów do innych województw i skuteczniejsze leczenie. To ważne również dlatego, że zdrowotne prognozy dla województwa nie są optymistyczne.

– Wszyscy wiemy, że w chorobie nowotworowej liczy się czas. To jest taka tykająca bomba. Będziemy mieć lepszy czas, jeśli chodzi o leczenie. Nie będziemy musieli wysyłać wszystkich skomplikowanych badań poza nasze województwo, ale zrobić je tutaj. (…) Województwo lubuskie jako jedno z niewielu w Polsce nie miało swojej bazy laboratoryjnej. Dzięki pomocy pani marszałek będziemy mogli to stworzyć. (…) Mapy potrzeb zdrowotnych pokazują, że w Lubuskiem jest jeden z wyższych wskaźników zachorowalności na choroby nowotworowe. Ten problem będzie postępował – mówi dr n. med. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, ordynator Oddziału Hematologii.

Prezes Jerzy Ostrouch dodał również, że szpital poszerzy swoje możliwości diagnozowania nie tylko w zakresie nowotworów. – Oprócz oznaczeń związanych z chorobami nowotworowymi będziemy mogli bardzo szybko oznaczać boreliozę – uzupełnił.

Oddział Hematologii szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim realizuje ponad 70% świadczeń w województwie.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: