LUBUSKIE:

14 milionów złotych dla trzech szpitali! Gdzie?

Od kilku lat trwa walka o zdrowie lubuszan. Gro akcji profilaktycznych m.in. dotyczących chorób płuc, raka piersi, czy też jaskry i nerek, to zaledwie fragment działań zarządu Urzędu Marszałkowskiego. Ten udział ma również w rozbudowie lubuskich szpitali.

Ponad 14 milionów złotych z budżetu województwa lubuskiego trafi do Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży SP ZOZ w Zaborze, Samodzielnego Publicznego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu oraz do Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze.

– Przede wszystkim tworzymy warunki do lepszego leczenia, lepszej dostępności. Pokazujemy poprzez duży wkład środków samorządu województwa, że naprawdę nam na tym zależy, żeby warunki hospitalizacji były, jak najlepsze w naszych jednostkach – mówiła marszałek Elżbieta Polak.

Największa ilość pieniędzy ponieważ ponad 12 milionów złotych trafi do szpitala w Zielonej Górze. Powstanie tutaj Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, ale zmodernizowany zostanie także Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, czy też pojawi się Pracownia Leków Cytostatycznych. Pierwsze przetargi na projekty zostaną ogłoszone jeszcze w tym miesiącu. Zmienić ma się dużo, co będzie również zagwozdką dla architektów, którzy zmierzą się z łączeniami budynków na różnych poziomach.

– Oczywiste jest, że pracownicy chcą, jak najwięcej i żeby to jak najszybciej się stało. Musi na to wszystko być czas, miejsce i oczywiście trzeba wiedzieć, co robić w pierwszej kolejności, żeby przełożyć to na jak największe efekty. Na pewno wybudowanie Centrum Matki i Dziecka pozwoli na przeniesienie niektórych oddziałów szpitalnych, które niekoniecznie teraz, tak jak są np. torakochirurga  jest odosobniona, a jest to oddział zabiegowy, aż się prosi żeby przenieść do budynków, gdzie jest blok operacyjny. To może się stać dopiero, jeżeli przeniesiemy na przykład oddział dziecięcy do nowego centrum – mówił Stanisław Łobacz z Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze.

Milion złotych trafi do szpitala w Międzyrzeczu, gdzie znajdują się znerwicowani i psychicznie chorzy pacjenci. Obiekt zostanie dostosowany do wymogów techniczno-sanitarnych, co poprawi standard bezpieczeństwa i jakość leczenia.

– Jest to obiekt bardzo urokliwy pod kątem architektonicznym, a pieniądze, które otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego, będą wykorzystane do modernizacji tego oddziału. Oddziałów takich mamy pięć, łącznie około 120 pacjentów. Gdyby to nie było wykonane, to z racji tego, że on był ponad 20 parę lat temu remontowany, już został naturalnie zużyty, wyeksploatowany. Byłby wielki problem z podpisaniem umów itd. i nadzoru sanitarnego, zostałoby to ewentualnie – taka możliwość, zamknięcia oddziału. Potrzeba jest żeby to utrzymać. Pacjenci, nieeleganckie określenie, ale powiedzmy, że czekają w kolejce na przyjęcie do placówki, tak się dzieje – dodał Jacek Hudziak dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu.

Dofinansowane zostaną również prace w Zaborze, gdzie zamontowany zostanie dźwig elektryczny wraz z infrastrukturą dla osób niepełnosprawnych oraz renowacja Sali Kryształowej, która wykorzystywana jest m.in. przez dzieci i młodzież do zajęć z gimnastyki korekcyjnej.

–  Mamy nadzieję, że gdzieś do końca października cały ten remont będzie ukończony. Myślę, że również w tym terminie będzie ukończona budowa windy, na którą wreszcie pani konserwator wyraziła zgodę. Mnie rzecznik praw pacjenta „molestował”, że powinna być tam winda dla osób niepełnosprawnych, bo mamy toalety dostosowane do tego, natomiast nie było możliwości poruszania się i trzeba było te dzieci na wózkach wnosić – stwierdził Krzysztof Krzyżanowski dyrektor Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży SP ZOZ w Zaborze.

Część planów zostanie wykonana jeszcze w tym roku, jednak Centrum Matki i Dziecka w Zielonej Górze ujrzymy dopiero w granicy 2020 roku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00