KULTURA:

Co się zdarzyło w Nowym Kramsku? Malarska wizja historii według Izabeli Rudzkiej [Audycja Ekspozycje]

Muzeum Ziemi Lubuskiej pomaga odkrywać coraz to ciekawsze wątki lokalnej historii. Mogłoby się wydawać, że nasz region omijały wydarzenia, które wpłynęły na losy kraju. Nic bardziej błędnego – to właśnie tu toczyły się walki w jednym z najbardziej znanych polskich powstań: powstaniu wielkopolskim.

Faktami na ten temat zainspirowała się Izabela Rudzka, która przygotowała wystawę „Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii”. Okoliczności są szczególne, ponieważ w tym roku przypada 100. rocznica zrywu Wielkopolan.

Warto wiedzieć i trzeba wiedzieć, że część walk powstańczych odbywała się tutaj, na dzisiejszym terenie naszego województwa – w Nowym Kramsku. I właśnie pani profesor pojechała do Kramska. Tam szukała śladów bitwy, ikonograficznych pamiątek. Z tego powstała wystawa. Będzie to 6 świeżo namalowanych obrazów, które w ciekawy w moim odczuciu sposób pokażą tę ważną historię i ważny rozdział w dziejach naszego regionu.Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej

Otwarcie ekspozycji – w środę o godzinie 17:00. Tego samego dnia, o 14:30 muzeum zaprasza na wykład Jacka Gernata „Bojadła – modelowy przykład rezydencji z terenów Środkowego Nadodrza” oraz koncert „W hołdzie Wolności”, który zabrzmi o 19:00.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: