MUZYKA:ZIELONA GÓRA:

Polska i Kanada krzyżują muzyczne drogi – rusza Jazz Crossing Festival

W minionym roku Piekarnia Cichej Kobiety, m.in. we współpracy z Big Bandem Uniwersytetu Zielonogórskiego i Filharmonią Zielonogórską, zainaugurowała Jazz Crossing Festival. To międzynarodowa impreza muzyczna, w której biorą udział jazzmani z Polski i Kanady. Doczekała się drugiej edycji.

Inicjatorem festiwalu był muzyk z kanadyjskiej prowinicji Quebec, Jacques Kuba Seguin. To właśnie on podsunął pomysł szefowi Piekarni Cichej Kobiety, Jerzemu Nowakowi.

Domyślałem się, że pakuję się w coś dosyć trudnego. Ale o dziwo, w ubiegłym roku ten festiwal doszedł do skutku. Jak sama nazwa wskazuje, Jazz Crossing Festival Canada-Polska wyróżnia się tym, że jest to skrzyżowanie muzyki klasycznej i jazzowej. Ale też i pokazanie młodej europejskiej sceny jazzowej i doświadczonych muzyków z Polski i nie tylko.
mat.prasowe

W ubiegłym roku na festiwalu wystąpili artyści z Uzbekistanu i Ukrainy. Zagrał oczywiście także sam pomysłodawca z Kanady. Tym razem program imprezy, z powodu epidemii, będzie trochę inny. Nie zabraknie jednak najlepszych wykonawców jazzu.

Zaczynamy mocnym akcentem – Jacques Kuba Seguin, któremu udało się przylecieć z Montrealu, przygotował suitę jazzową na orkiestrę symfoniczną i trio jazzowe. 2 października Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej i trio jazzowe Jacquesa Kuby Seguin zagrają suitę “Historia rzeki”. Poza tym big band nowosolski, do tego bardzo dużo studentów, Alex Pruzhinin, który od kilku lat jest trochę za granicą, ale też i w Polsce.

Elementem festiwalu będzie również jam session i spotkanie muzyków przy stole, przy wspólnym posiłku. Artyści wpadli też na pomysł, by… zasadzić las w Przylepie.

Jazz Crossing Festival potrwa do 11 października. Program można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: