KULTURA:MUZYKA:POLSKA I ŚWIAT:

Jarocin Festiwal 2018 – program drugiego dnia

3 dni, 4 sceny i ponad 40 artystów. W piątek rozpocznie się Jarocin Festiwal. To już kolejna edycja kultowej imprezy. Co roku do składu Jarocin Festiwal dołączają najwięksi reprezentanci prawie wszystkich gatunków muzycznych w Polsce. Zobaczcie, kto zagra drugiego dnia festiwalu.

Sobota (14 lipca)

Rynek

Drugi dzień festiwalu rozpocznie się na jarocińskim rynku już o godzinie 13:00 koncertem Snowmana. W minionym roku Michał Kowalonek, pomimo ówczesnej roli wokalisty Myslovitz, postanowił wrócić do autorskiego projektu, czego efektem stała się polskojęzyczna płyta zatytułowana „Gwiazdozbiór”. Kilka tygodni temu, na oficjalnym fanpage’u mysłowicka grupa poinformowała o zakończeniu współpracy z wokalistą. Kowalonek skupiać się będzie jednak na własnych projektach artystycznych.

Godzinę później na tej samej scenie usłyszymy L.Stand, który łączy alternatywnego rocka z elementami surf rocka, country i psychodelik. W Jarocinie grupa wystąpi ze swoją nową płytą – L.Story, który jest pierwszym w pełni polskojęzycznym albumem zespołu.

To dla mnie materiał ważny osobiście, ale czuję w nim wiele uniwersalnych treści.Łukasz Lach, wokalista.

O 15:40 wydarzeniem kończącym drugi dzień festiwalu na rynku będzie specjalny koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas „Co ciągle widzę w niej”, wykonawcy wraz z publicznością zinterpretują utwory, które śpiewała cała Polska. Na program wydarzenia składać się będą kultowe kompozycje, niejednokrotnie wykonywane na jarocińskim festiwalu. Wśród prezentowanych utworów znajdą się m.in. piosenki takich wykonawców jak: Obywatel G.C, Sztywny Pal Azji, T. Love, Mr Zoob, Republika, Chłopcy z Placu Broni, Maanam, Tilt czy Brygada Kryzys. Wśród artystów, na scenie pojawią się: Daria Zawiałow, Błażej Król, Łukasz Lach, Bisz& Radex, Rosalie, Michał Kowalonek, Dagmara Gregorowicz i Paweł Ostrowski, „Brzóska” Brzóskiewicz oraz Marcin Kusy.

W związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości chcemy zaprosić Polaków do wspólnego śpiewania. Nie tylko klasycznych pieśni patriotycznych (takich wydarzeń będzie przez najbliższe miesiące dużo), ale też – tutaj w Jarocinie – alternatywnych piosenek, w których artyści w mrocznych czasach PRL-u afirmowali wolność, a dzięki temu tworzyli pokoleniową wspólnotęprof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK.

Park

Na tym jednak festiwalowych atrakcji nie koniec. Po koncertach na jarocińskim rynku, festiwalowicze mogą przenieść się do parku. Tam, kolejno od godziny 17:00 zaprezentują się gwiazdy polskiej sceny rockowej i alternatywnej, w tym: Sztywny Pal Azji, Hańba! czy Pablopavo i Ludziki. Zespół Pawła Sołtysa zaprezentuje między innymi materiał z ostatniej płyty – „Ladinola z minionego roku”. W swojej karierze artysta współpracował m.in. z Magierą, Jamesem Ashenem,  grupą Habakuk, Junior Stress i Maleo Reggae Rockers. Na początku tego roku usłyszeliśmy go natomiast w duecie z MoMo, w singlu promującym najnowsze wydawnictwo zatytułowane „Różowy/Niebieski”.

Następnie o 20:30 wystąpi Daria Zawiałow. Już dawno żaden debiutant nie zrobił takiego zamieszania na polskiej scenie alternatywej. Wystąpiła na wszystkich największych festiwalach w kraju, a jej pierwsza klubowa trasa koncertowa przyciągnęła tłumy. Zawiałow ma już na swoim koncie 5 nominacji do Fryderyków, w tym wygrane w kategoriach „Fonograficzny Debiut Rocku” oraz „Album Rocku Alternatywa” za płytę „A Kysz!”. Pod koniec listopada wydała cover utworu Wojciecha Młynarskiego „Jeszcze w zielone gramy”, który nagrała na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu “Plan B” Kingi Dębskiej. W tym czasie poinformowała też o tworzeniu już kolejnego, drugiego albumu studyjnego.

O 21:45 na jarocińską scenę ponownie wraca Lech Janerka. Przed koncertem 14 lipca, o godzinie 14.30 w kinie Echo im. Piotra Łazarkiewicza podczas Jarocin Festiwal, Lech Janerka i Marcin Świetlicki będą kontynuować swoją niedokończoną w 2005 roku rozmowę. Janerka i Świetlicki opowiedzą sobie o ostatnich trzynastu latach w swoim życiu. Szczegóły możecie znaleźć poniżej:

Nie tylko koncerty! Zobaczcie, co jeszcze na Jarocin Festiwal’18

Koncertowy drugi dzień festiwalu na scenie w parku zakończą kolejno koncerty zespołów: Coma, The Dumpling, którzy zaprezentują swój materiał z udziałem orkiestry symfonicznej BOKKA promująca swoje najnowsze, ukazane w kwietniu wydawnictwo – „Life On Planet B”.

Spichlerz

Na scenie w Spichlerzu polskiego rocka, od godziny 18:00 prezentować się będą zespoły, których koncerty są efektem współpracy Jarocin Festiwal z Black Waves Fest. Na scenie pojawi się LØVTE – nowy projekt osób związanych wcześniej z wielkopolską sceną hardcore/punk. W 2017 roku ukazał się ich debiutancki album “It is not a lack of love, but a lack of communication”. O 19:00 wystąpi Obsidian Mantra – polska formacja wykonująca modern/death metal, utworzona w lipcu 2014 roku. W czerwcu 2017 roku ukazał się pierwszy album długogrający „Existential Gravity”. Godzinę później na scenie pojawi się Entorpia, która jak dotąd występowała w dziewięciu krajach, włączając w to m.in. hiszpański Primavera Sound oraz koncerty u boku Mgły, Furii czy Altar of Plagues. Grupa będzie promować materiał z drugiej płyty zatytułowanej „Ufonaut”.

Na koniec zmagań w Spichlerzu zaprezentuję się poznański kwartet Hegemone oraz In Twilight’s Embrace.

Podczas drugiego Jarocin Festiwal warto również zaglądnąć do Ruin. To właśnie tam o 23:30 zaprezentuje się Wojciech Bąkowski – jeden z najbardziej oryginalnych polskich artystów, autor filmów animowanych i wideo, audioperformance’u, słuchowisk radiowych, muzyk i poeta. Lider grup muzycznych KOT i NIWEA. Współtwórca grupy artystycznej PENERSTWO. Jego płyta “Jazz duo”, której fragmenty usłyszycie na koncercie Bąkowskiego ukaże się latem 2018 roku nakładem wytwórni DUNNO Recordings (LP).

Tegoroczna edycja Jarocin Festiwal odbędzie się w dniach 13-15 lipca. Festiwal już drugi rok z rzędu zaplanowano w przestrzeni miejskiej Jarocina. Na czterech scenach usytuowanych w centralnych punktach miasta wystąpi kilkudziesięciu artystów, w tym: Hańba!, Pablopavo, Pussy Riot, Marek Dyjak, Janerka, Pink Freud, Apteka, czy Kasia Nosowska.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: