KSIĄŻKA:KULTURA:MUZYKA:POLSKA I ŚWIAT:

Nie tylko koncerty! Zobaczcie, co jeszcze na Jarocin Festiwal’18

Jarocin Festiwal to nie tylko koncerty. Na tegoroczną edycję organizatorzy przygotowali inne atrakcje. Wśród nich: Żywa Biblioteka, niedokończona rozmowa między Lechem Janerką, a Marcinem Świetlickim, a nawet z myślą o najmłodszych – Żywa Akademia Pana Kleksa, z gościnnym udziałem Marka Piekarczyka czy Grzegorza Kupczyka. Nie zabraknie również działań poświęconych pamięci Roberta Brylewskiego.

Rozmowy niedokończone

„Jak chcesz coś zrobić, to trzeba to zrobić, a nie myśleć. Jak się nie udaje, to próbuj drugi, trzeci, dziewiąty raz, aż się uda. W każdym razie trzeba podjąć jaką sensowną decyzję, a nie tylko pozostawać w sferze konceptualnej. Czytałem kiedyś, że jest taki prąd – konceptualizm – myślałem, że to jest dla mnie. Zmarnowałem lata przez to. A później zrozumiałem, że jak trzeba zagrać, to trzeba zagrać. Nie wolno czekać…” – tymi słowami kończyła się zamieszczona trzynaście lat temu w piśmie „Lampa i Iskra Boża” rozmowa z Lechem Janerką, zatytułowana „Wrocławska szopka wielkanocna” z podtytułem „Lech Janerka opowiada historię swojego życia Marcinowi Świetlickiemu i Grzegorzowi Dyduchowi.

Pod wywiadem znalazł się dopisek: „Ta rozmowa wcale w tym miejscu się, drogie czytelniczki i drodzy czytelnicy, nie kończy. Był to zaledwie pierwszy rozdział wywiadu-rzeki z Panem Lechem Janerką, który ukaże się na Gwiazdkę w wydawnictwie Lampa i Iskra Boża po tytułem „Janerka – życie i dzieło”.” Minęło trzynaście lat. Wywiad-rzeka nie ukazał się na Gwiazdkę, ani nawet na dwanaście kolejnych Gwiazdek. Lech Janerka nie wydał nowej płyty i wciąż pozostaje w sferze konceptulanej. W tym czasie Marcin Świetlicki wydał kilka płyt i tomików wierszy. Ukazały się również książki o Marcinie Świetlickim i jego twórczości oraz obszerny wywiad-rzeka.

14 lipca o godzinie 14.30 w kinie Echo im. Piotra Łazarkiewicza podczas Jarocin Festiwal Lech Janerka i Marcin Świetlicki będą kontynuować swoją niedokończoną w 2005 r. rozmowę. Janerka i Świetlicki opowiedzą sobie o ostatnich trzynastu latach w swoim życiu.

Motyw Brylewski

Trudno sobie wyobrazić Jarocin Festiwal i polską scenę muzyczną bez Niego. Jeszcze zimą organizatorzy planowali z Robertem Brylewskim udział w tegorocznej edycji. W wyniku wydarzeń ostatniego miesiąca postanowili uczcić pamięć artysty. Jarocin Festiwal 2018 przyjmie dodatkowo MOTYW: BRYLEWSKI, w ramach którego odbędą się:

  • program specjalny pamięci Roberta w ramach koncertu Pink Freud/Punk Freud Army w repertuarze Brygady Kryzys, Armii i Izraela z udziałem Tomasza Budzyńskiego, Roberta Matery, Darka Malejonka i Alka Koreckiego (15.07, godz. 21:00, Scena Park)
  • odsłonięcie muralu z wizerunkiem Roberta autorstwa Wilhelma Sasnala (przy Spichlerzu Polskiego Rocka, 13.07, godz. 17:00)
  • wykonanie utworów Roberta w koncertach finalistów Jarocińskich Rytmów Młodych – Przybył, Radio Slam, Agaty Karczewskiej i Distant Nights (13.07, godz. 18:00, Scena Rynek)
  • projekcje filmów – FALA i Powracająca FALA, ostatniego filmu z udziałem Roberta (15.07, godz. 12, Kino Echo)

W trakcie całego festiwalu muzyka Brylewskiego będzie rozbrzmiewać z głośników w całym mieście, z głównych scen między koncertami, a także w klubach, kinie, na placach i uliczkach.

Na Jarocin z najmłodszymi

Żywa Akademia Pana Kleksa to wyjątkowa propozycja nie tylko dla najmłodszych uczestników Jarocin Festiwal. Interaktywne lekcje, czytanie fragmentów książki przez znanych muzyków oraz koncert wybranych piosenek z filmowych adaptacji przygód Ambrożego Kleksa – wszystko to przeplatając, się ze sobą stworzy, współczesną opowieść inspirowaną ponadczasowym przesłaniem powieści Jana Brzechwy. Całość poprowadzi Kasia Stoparczyk a w koncercie usłyszymy lokalnych muzyków, dzieci i młodzież, ze specjalnym udziałem gości, w tym Marka Piekarczyka, Grzegorza Roberta Kupczyka, zespołu BAiKA oraz Marcina Żabiełowicza.

Festiwalowa Żywa Biblioteka

W Żywej Bibliotece książki zastąpili ludzie, których można „wypożyczyć”. Celem jest przeprowadzanie rozmowy o ich życiu i zadawanie pytań na dowolny temat. Towarzysząca Jarocin Festiwal inicjatywa będzie otwarta dla wszystkich. Reprezentantów grup doświadczających stereotypów, uprzedzeń, wykluczenia i dyskryminacji, będzie można zaprosić do rozmowy (ok. 15-30 min.) i zweryfikować swoje poglądy i opinie. Żywa Biblioteka będzie czynna w sobotę, 14 lipca między 10:00, a 15:30 na jarocińskiej starówce.

Dodatkowo w piątek, od 14:00 do 16:00, odbędą się warsztaty hip-hopowe w zakresie produkcji i scratch sesji, prowadzone przez wykonawców wieczornych setów na Scenie Spichlerz.

Dla fanów piłki nożnej w niedzielę, 15 lipca, na jarocińskim rynku przeniesiemy się na moskiewski stadion w Rosji, by obejrzeć finałowy mecz Mundialu.

W jarocińskich Ruinach o 12:00 odprawiona zostanie msza święta w intencji zmarłych muzyków. Poza publicznością festiwalową uczestniczą w nich także muzycy. Każdy ze zgromadzonych w ruinach kościoła Świętego Ducha może wymienić nazwiska zmarłych artystów, szczególnie dla niego ważnych. Mszy towarzyszyć specjalna oprawa muzyczna, w 2016 roku zagrał Tomasz Budzyński z synem Stanisławem w 2018 Józef Skrzek, a w tym roku o oprawę mszy zadba Tratwa Music Project.

Cały program festiwalu znajdziecie poniżej:

https://jarocinfestiwal.pl/lineup

Tegoroczna edycja Jarocin Festiwal odbędzie się w dniach 13-15 lipca. Festiwal już drugi rok z rzędu zaplanowano w przestrzeni miejskiej Jarocina. Na czterech scenach usytuowanych w centralnych punktach miasta wystąpi kilkudziesięciu artystów, w tym: Hańba!, Pablopavo, Pussy Riot, Marek Dyjak, Janerka, Pink Freud, Apteka, czy Kasia Nosowska. Z tej okazji, dla słuchaczy Radia Index, mamy do wygrania karety na Jarocin Festiwal. Słuchajcie najbliższej audycji Rock Nocą (Wtorek, godzina: 19:00) na falach 96 FM lub za pośrednictwem portalu.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00