AUDYCJE 96 FM:KULTURA:MUZYKA:POLSKA I ŚWIAT:

Jarocin Festiwal 2018. Dzień Pierwszy Festiwalu (program). Mamy dla Was karnety!

3 dni, 4 sceny i ponad 40 artystów. W piątek rozpocznie się Jarocin Festiwal. To już kolejna edycja kultowej imprezy. Co roku do składu Jarocin Festiwal dołączają najwięksi reprezentanci prawie wszystkich gatunków muzycznych w Polsce. Zobaczcie, kto zagra pierwszego dnia festiwalu.

Piątek (13 lipca)

Spichlerz

Pierwszy dzień festiwalu rozpocznie się od… hip-hopu. Tak, dla niego również znalazło się miejsce w Jarocinie. W Spichlerzu od godziny 14:00 do 16:00 będziecie mogli wziąć udział w warsztatach z zakresu produkcji i scratch sesji. Lekcje zostaną poprowadzone przez wykonawców wieczornych setów na Scenie Spichlerz – a będą to między innymi Sigma Ngwm, Pono, The Gang Band, Śliwa, Gra Słów, Dj Wlb, Ostry/Bezimienni + After 600v. Hip-hopowy klimat w Spichlerzu przełamie Wasio. Maciej Wasio to polski kompozytor, autor tekstów i producent, przez wiele lat współpracujący z rokową grupą OCN, z która zawiesił działalność rok temu. Nie oznacza to, że artysta zniknął z polskiej sceny na dobre. Wasio ma na swoim koncie setki koncertów i festiwali u boku takich artystów, jak Rammstein czy Kings Of Leon oraz nominacje do Fryderyków. U boku muzyka na scenie usłyszymy pełnoprawny zespół, złożony z muzyków, na co dzień grających u boku takich artystów, jak Artur Rojek czy Mela Koteluk. Premiera jego solowego albumu zaplanowana jest na jesień 2018 roku. Koncert Wasio, w ramach Jarocin Festiwal odbędzie się o godzinie 19:30.

Rynek

Piątkowy Line-up sceny na jarocińskim rynku upłynie pod hasłem: konkurs. Na początek, już o 15:30, zaprezentują się laureaci Festiwalu „ŚPIEWAJ I WALCZ”. Wśród nich zespoły: Tacy Nie Inni, Senders, Ostatnia Szansa. Następnie o główną nagrodę powalczy czterech finalistów Jarocińskich Rytmów Młodych.

Więcej o JRM możecie poczytać tutaj:

Rytmy Młodych. Mamy dla Was karnety na Jarocin Festiwal!

Podsumowaniem tegorocznych zmagań Jarocińskich Rytmów Młodych będzie koncert zespołu Pogodno, które wraca na festiwalową scenę po 8 latach. Na przestrzeni lat zespół zyskał opinię najlepiej koncertującego zespołu w kraju. Obecnie w składzie: Jacek Szymkiewicz, Michał Pfeif, Marcin Macuk i Jarosław Kozłowski usłyszymy premierowy materiał z nowej płyty pt. „Sokiści chcą miłości”- dziesiątego w karierze, a ósmego studyjnego albumu zespołu. Nie zabraknie też kilku sztandarów w zupełnie nowych aranżacjach. Koncert rozpocznie się o godzinie 21:00

Park

Hip-hopowo będzie również na scenie w Parku. Przynajmniej na początku. Całość rozpocznie o 16:30 Rozstrzygnięcie Konkursu Street Levels 2018 w ramach którego o występ na głównej scenie JF rywalizowali amatorzy, zawodowcy, składy z undergroundu i wszystkie osoby nagrywające hip – hop w warunkach domowych. Następnie na scenie zaprezentują się jedni największych polskich wykonawców gatunków, między innymi: o godzinie 17:45 – Kękę, 18:55 – donGURALesko oraz o 20:10 B.O.K..

Klimat przełamią zwycięzcy ubiegłorocznych Jarocińskich Rytmów Młodych – Decadent Fun Club. W następstwie wygranej w Jarocinie grupa nagrała singla „Stardust” oraz towarzyszyła Krzysztofowi Zalewskiemu podczas jesiennej trasy „Złoto”. Zespół wydał cztery single i teledyski oraz zagrał serię udanych koncertów, m.in. Spring Break Festival w Poznaniu, Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane, support OMD oraz pierwszy zagraniczny koncert na Pop-Kultur Festival w Berlinie. W styczniu 2018 Decadent Fun Club otrzymał „Szczotę” – nagrodę muzyczną przyznawaną corocznie przez Annę Gacek i Piotra Stelmacha podczas koncertu „Offensywa De Luxe” – w kategorii „Nadzieja Roku”. Zespół znalazł się w TOP10 plebiscytu „Sanki 2018”, wskazującego najciekawsze nowe zespoły na polskiej scenie muzycznej według Gazety Wyborczej.

O 22:00 na scenie w Parku zaprezentuję się natomiast tegoroczny Laureat Festiwalu wybrany spośród 4 finalistów. Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu będą koncerty gwiazd. O 22:45 wystąpi jurorka JRM i ikona polskiej sceny – Katarzyna Nosowska. Po zawieszeniu działalności macierzystego zespołu Hey, Nosowska nie próżnuje i proponuje słuchaczom swoje solowe dokonania. Od roku bardzo aktywnie działa na Instagramie, gdzie prowadzi treningi fitness i, przybierając śmieszną gębę, mówi o życiu, show-biznesie, celebrytach, współczesnych snobizmach, fobiach i modach. Prosto, zwięźle, szczerze, szalenie błyskotliwie i dowcipnie. Cykl filmików „A ja żem jej powiedziała…” stał się inspiracją do książki o tym samym tytule, której premiera nastąpiła 23 maja.

Katarzyna Nosowska nie będzie jedyną kobietą, który wystąpi tego dnia na festiwalu. O północy na deski jarocińskiej sceny wkroczą panie z Pussy Riot. Jej członkinie znane są z kontrowersyjnych i prowokacyjnych happeningów, komentując w ten sposób wydarzenia nie tylko w Rosji, ale także na świecie. Za swoje działania zostały skazane przez rosyjski sąd na 2 lata więzienia w kolonii karnej. Grupa jest obecnie w trakcie światowego tournée, po świetnie przyjętych koncertach w Australii udaje się na trasę po USA. Ich występy to połączenie koncertu, teatru i performance’u, a wszystko w rytmie intensywnej punkrockowej muzyki. Program audiowizualnego show oparty jest na książce Marii Alochiny „RIOT DAYS”. Koncert w ramach Jarocin Festiwal będzie ich pierwszym koncertem w Polsce.

Pierwszy dzień festiwalowych wrażeń zakończy koncert Świetlików. Marcin Świetlicki z grupą Świetliki w zeszłym roku obchodzili jubileusz 25 lat działalności. Płyty wydają rzadko, ale każda zostawia ślad w historii polskiej muzyki. Bez wątpienia to jedna z najważniejszych formacji lat 90-tych, której wpływy słychać niezwykle mocno w brzmieniu rodzimych artystów z kolejnych dwóch dekad. Ostatni album zespołu, zatytułowany „Sromota” ukazał się w 2013 r. po długiej, trwającej 8 lat przerwie.

Tegoroczna edycja Jarocin Festiwal odbędzie się w dniach 13-15 lipca. Festiwal już drugi rok z rzędu zaplanowano w przestrzeni miejskiej Jarocina. Na czterech scenach usytuowanych w centralnych punktach miasta wystąpi kilkudziesięciu artystów, w tym: Hańba!, Pablopavo, Pussy Riot, Marek Dyjak, Janerka, Pink Freud, Apteka, czy Kasia Nosowska. Z tej okazji, dla słuchaczy Radia Index, mamy do wygrania karety na Jarocin Festiwal. Słuchajcie najbliższej audycji Rock Nocą (Wtorek, godzina: 19:00) na falach 96 FM lub za pośrednictwem portalu.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00