KULTURA:MUZYKA:POLSKA I ŚWIAT:

Rytmy Młodych. Mamy dla Was karnety na Jarocin Festiwal!

Na początku lat 70-tych XX wieku Wielkopolskie Rytmy Młodych były jednym z pierwszych i głośniejszych przeglądów debiutantów polskiej sceny. To właśnie z nich narodził się w latach 80-tych Przegląd Muzyki Młodej Generacji, by następnie przekształcić się w Festiwal Muzyków Rockowych pod kierownictwem Waltera Chełstowskiego. Tak powstał festiwal, który ukonstytuował polską scenę muzyczną na kolejne dekady. To właśnie dzięki Jarocinowi pierwszy raz usłyszeliśmy o Heyu, Dżemie, T.Lovie, czy Dezerterze. Kto w tym roku dołączy do laureatów?

Choć na przestrzeni trzydziestu lat, festiwal w Jarocinie, zmienił się nie do poznania, jedno pozostało do tej pory – przegląd. Dzisiejsze Jarocińskie Rymy Młodych to niemal półroczny konkurs dla młodych artystów. Debiutanci począwszy od zgłoszeń internetowych, muszą przejść przez kolejne etapy selekcji aż po finałowe koncerty w Jarocinie. Zadania nie ułatwia również tegoroczny skład jury, w który wchodzą: Piotr Metz (jeden z największych muzycznych autorytetów w Polsce. Od ponad 30 lat jako dziennikarz muzyczny jest związany z radiową Trójką, gdzie pełni obecnie funkcję dyrektora muzycznego), Michał Wiraszko (w latach 2008 – 2010 oraz 2017 – 2018 dyrektor artystyczny festiwalu w Jarocinie, lider zespołu Muchy), Tomasz Jankowski (koordynator Jarocińskich Rytmów Młodych), Artur Rawicz (fotograf i dziennikarz muzyczny od lat związany z najstarszym, niezależnym portalem Codzienna Gazeta Muzyczna) oraz Katarzyna Nosowska (wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, felietonistka i niekwestionowany autorytet), która dodatkowo, wraz z solowym projektem dołączyła do artystów tegorocznej edycji.

W tym roku podczas czterech koncertów eliminacyjnych Jarocińskich Rytmów Młodych zaprezentowało się łącznie 20 wykonawców wybranych spośród 350 zgłoszeń. Podczas każdego koncertu przed publicznością wystąpiło 5 półfinalistów, z których ostatecznie jury wyłoniło finałową czwórkę. Nie zabrakło również reprezentantów województwa lubuskiego. Zespół Bezsensu przekonał do siebie jurorów JRM, dzięki czemu grupa zaprezentuje się poza konkursem na kultowej scenie.

Doszliśmy do etapu jarocińskiego. Dostaliśmy zaproszenie na 15 lipca, już w ramach oficjalnego festiwalu w Jarocinie. Zagramy w Spichlerzu Polskiego Rocka. Wystąpimy na scenie po za konkursem z kilkoma zespołami między innymi z zespołem Noże oraz Create. Bardzo się cieszymy, że nie będzie już tego konkursowego stresu. Wielokrotnie powtarzamy i chcemy, aby nie ścigać się na gitary czy koncerty, ponieważ muzyka to nie zawody. Były oczywiście komentarze podczas ogłaszania werdyktu. Michał Wiraszko powiedział, że jesteśmy dobrymi songwriterami. Dużo pozytywnych opinii było od samej publiczności. Był naprawdę bardzo wysoki poziom, ale atmosfera była bardzo miła. Rzeczywiście, tych zespołów jest całkiem sporo.Zespół Bezsensu

Ostatecznie o występ ostatniego dnia na głównej scenie tegorocznej edycji, nagranie i promocje medialną singla, oraz udział w jesiennej trasie koncertowej jednej z gwiazd Jarocina, na Rynku, powalczą:

PRZYBYŁ
Organizatorzy określają jego muzykę, jako połączenie Toma Waits’a, Marka Dyjaka, Marcina Świetlickiego, Włodzimierza Wysockiego i Gogol Bordello. Muzyczna himera to projekt Sławomira Przybyła – gitarzysty, autora piosenek pochodzącego z Poznania. W 2014 ukazała się debiutancka płyta projektu – “Megafon”, na której, nad produkcją czuwał Piotr „Dziki” Chancewicz. Wśród nagród, PRZYBYŁ został wyróżniony między innymi główną nagrodą na Festiwalu Fama – dla Największej Osobowości Artystycznej Festiwalu. W skład zespołu wchodzą: Sławomir Przybył (wokal, gitara), Krzysiek Ficner (gitara elektryczna), Kacper Grzanka (trąbka), Krzysztof Grzegorzyca (akordeon), Marcel Nowakowski (kontrabas), Piotr Jaraszkiewicz (Perkusja) oraz Maciej Bober (piano).

AGATA KARCZEWSKA
Agata Karczewska to folkowa singer-songwriterka flirtująca z country. Inspiruje się takimi artystami jak Laura Marling czy Elliott Smith. Przedstawicielka muzycznego minimalizmu, która uważa, że na scenie w zupełności wystarczy gitara i wokal. Agata ma na koncie występy w polskich i zagranicznych klubach, na Festiwalu Halfway w Białymstoku oraz u boku takich artystów, jak Kasia Kowalska czy Lola Marsh. Artystka, w tym roku wzięła udział również w Eliminacjach do Pol’And’Rock Festival 2018, dzięki czemu pojawi się na kostrzyńskiej scenie już na początku sierpnia.

RADIOSLAM
Nie tylko Agata, może pochwalić się koncertem w Kostrzynie nad Odrą. Szerszej publiczności dali się poznać, na Małej Scenie 22. Przystanku Woodstock. Tym razem, czas na Jarocińską Scenę. To oni sprawili, że jedno z największych studiów koncertowych na kilkadziesiąt minut zamieniło się w Seattle, a Agnieszka Osiecka bez cienia oporu, ustąpiła miejsca Kurtowi Cobain’owi. W skład zespołu wchodzą Stas Lamaki oraz Radek Zajac, którzy do tej pory zostali laureatami między innymi głównej nagrody w finale Hard Rock Cafe w Warszawie, czy w Rokowaniu Kapel w Krakowie.

DISTANT NIGHTS
Distant Nights to wrocławska kapela grająca muzykę zainspirowaną post-punkową sceną lat 80 oraz współczesną muzyką alternatywną. Brzmienie bogate w emocje, pełne garażowe go brudu, rozpierającej energii oraz historii toczących się w nieprzewidywalnym życiu.

Koncert finałowy odbędzie się na scenie w okolicach jarocińskiego rynku, pierwszego dnia festiwalu- 13 lipca (piątek). Po obejrzeniu występów uczestników, komisja konkursowa wybierze zwycięzcę konkursu, który wystąpi ponownie podczas tegorocznej edycji w niedzielę 15 lipca.

Tegoroczna edycja Jarocin Festiwal odbędzie się w dniach 13-15 lipca. Festiwal już drugi rok z rzędu zaplanowano w przestrzeni miejskiej Jarocina. Na czterech scenach usytuowanych w centralnych punktach miasta wystąpi kilkudziesięciu artystów, w tym: Hańba!, Pablopavo, Pussy Riot, Marek Dyjak, Janerka, Pink Freud, Apteka, czy Kasia Nosowska. Z tej okazji, dla słuchaczy Radia Index, mamy do wygrania karety na Jarocin Festiwal. Słuchajcie najbliższej audycji Rock Nocą (Wtorek, godzina: 19:00) na falach 96 Fm luba za pośrednictwem portalu.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00