KSIĄŻKA:KulturaZIELONA GÓRA:

“Poniemieckie” Karolina Kuszyk [Książka na receptę]

Karolina Kuszyk w swojej książce „Poniemieckie” brawurowo opisuje biografie poniemieckich domów, cmentarzy i rzeczy, które związały swój los z powojennymi spadkobiercami, osadnikami tzw. Ziem Odzyskanych. Autorka tropi ślady przeszłości, słucha wspomnień osadników i przesiedleńców i szuka odpowiedzi, czym są dla nich poniemieckie rzeczy?

Powieść Karoliny Kuszyk jest bardzo osobista, zaczyna się od miski z malunkiem swastyki, która nie wiadomo skąd znalazła się w rodzinnym domu. Prowadzone pierwsze śledztwo w sprawie fajansowej miski zatoczyło większy krąg. Pisarka z uwagą, empatią i szczyptą subtelnego humoru przenosi Nas w czasy filmu „Prawo i pięść” i oczywiście nam współczesne. Co szczególnie może być interesujące dla mieszkańców Zielonej Góry, Wrocławia, Gdańska, Mikołajek, Śląska, Pomorza czy Mazur. Książkę Karoliny Kuszyk „Poniemieckie” szczególnie polecam.

Dla wnikliwych czytelników jest mała niespodzianka. Na kartach powieści/reportażu możecie odnaleźć jednego z bohaterów, znanego wszystkim zielonogórzanom dr Grzegorza Biszczanika, historyka, filokartysty i miłośnika naszego Winnego Grodu. Pytacie, na której stronie? Czytajcie a odnajdziecie!

W podcaście kilka słów o książce “Poniemieckie” Karoliny Kuszyk, wydawnictwo Czarne.

Posłuchaj książkowych podcastów, recepta jest za friko! Potem zaczytaj się na…

Audycja “Książka na receptę” na antenie Radia Index 96 fm w każdą środę o godzinie 17:15, powtórka w piątek po 13:00.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: